Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sławomir Murawiec o depresji narcystycznej

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 12.11.2019
 
 
- Kiedy do mojego gabinetu wchodzi młody człowiek w wieku studenckim, to coraz częściej mamy do czynienia z depresją powiązaną z kwestiami załamania poczucia własnej wartości i brakiem dostrzegania przed sobą jakiejkolwiek przyszłości. Na własny użytek nazywam ją depresją narcystyczną - opowiada Sławomir Murawiec, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
„Gazeta Wyborcza” pyta, na czym to polega.

- W rozmowach z tymi osobami zacząłem dostrzegać powtarzalny schemat. Moi pacjenci od miesięcy albo nawet lat nic nie robią, przerwali naukę, nie zajmują się już niczym albo czymś dużo poniżej swoich możliwości. Kiedy z nimi rozmawiam, mówią tak: "wszystko przychodziło mi w życiu łatwo, wiedza sama wchodziła do głowy. Co ważniejsze: miałem pewnego rodzaju wizję siebie, pomysł i bardzo wysokie aspiracje". Młodzi ludzie opowiadają, że nie widzieli siebie jako kogoś zwyczajnego, tylko jako kogoś niezwykłego z wielkimi osiągnięciami na różnych polach - opisuje Murawiec.

Jakich?

Biznesowych.

- Marzą o pracy w prestiżowej, znanej marce i zarabianiu naprawdę poważnych pieniędzy. Ale też wiążą przyszłość ze służbą ludzkości, z zapisaniem się na kartach historii. Mówiąc umownie, fantazjują, żeby w wieku dwudziestu kilku lat, już dziś, zostać dyrektorem Coca-Coli, Google’a czy Facebooka. Może w zasadzie wszystkich tych firm jednocześnie? Już dziś być dobroczyńcą ludzkości, zapisanym w podręcznikach artystą - wyjaśnia psychiatra.

O najważniejszych kwestiach związanych z polską psychiatrią będzie mowa podczas konferencji "Psychiatria w pytaniach i odpowiedziach". Więcej o wydarzeniu na stronie: www.termedia.pl/Psychiatria-w-pytaniach-i-odpowiedziach.

Przeczytaj także: "Prof. Dudek i prof. Samochowiec najważniejsi w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym", "Prof. Janas-Kozik odpowiedzialna za reformę psychiatrii dzieci i młodzieży", "Biała plama (dziura) na mapie światowego zdrowia psychicznego", "(Nie)zdrowie psychiczne", "Prof. Agata Szulc: Brakuje empatii", "Najbardziej wpływowy polski psychiatra to...", "Prof. Rybakowski zapowiada powstanie centrum zdrowia psychicznego w Poznaniu" i "Punktologia stosowana".

O najważniejszych kwestiach związanych z polską psychiatrią będzie mowa podczas konferencji "Psychiatria w pytaniach i odpowiedziach". Więcej o wydarzeniu na stronie: www.termedia.pl/Psychiatria-w-pytaniach-i-odpowiedziach.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe