Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Sośnierz: Wykonujmy więcej testów

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 31.03.2020
 
 
Jak walczyć z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2? - Przede wszystkim robić więcej testów. Trzeba wyłapywać jak najwięcej tych, którzy nie mają objawów, a zakażają. Dlatego trzeba też bardziej skrupulatnie przeprowadzać wywiad epidemiologiczny i izolować wszystkich potencjalnie zakażonych – mówi poseł Porozumienia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz.
- Dalej, wszystkim osobom objętym kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym także trzeba robić testy, a nie czekać na objawy, bo przecież mogą one w ogóle u nich nie wystąpić. Jeśli test daje wynik negatywny, zwalniać z kwarantanny, żeby człowiek mógł wrócić do pracy – mówi Sośnierz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Przyznaje, że nie można na dłuższą metę izolować od siebie wszystkich.

- Należy odwrócić sytuację i izolować zakażonych i potencjalnie zakażonych, a pozostałym pozwolić w miarę normalnie żyć z pewnymi ograniczeniami, ale nie tak drastycznymi jak w tej chwili – dodaje Sośnierz.

O testach mówił też wicemarszałek Borusewicz
- Ci, którzy nas ratują, powinni mieć pierwszeństwo wykonywania testów. Inaczej coraz więcej oddziałów lub szpitali będzie zamykanych. Uważam, że zamiast wysyłać na kwarantannę powinno się robić testy - przyznał wicemarszałek Senatu z Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

- To szczególna sytuacja. Dobrze brzmi, że wszyscy są równi i czekają tyle samo, ale służba zdrowia, która ma kontakt z zakażonymi, powinna mieć wykonywane testy w pierwszej kolejności – wyjaśnił wicemarszałek Borusiewicz

Przeczytaj także: „Ile wykonano testów na koronawirusa?” i „Lista koronawirusowych laboratoriów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe