Wyślij
Udostępnij:
 
 

Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wyruszają na badania do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.08.2019
 
 
Zespół tworzony przez dwóch przyszłych lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – Dawida Przystupskiego i Piotra Wawrykę oraz absolwentkę genetyki i biologii eksperymentalnej na Uniwersytetu Wrocławskiego - Agatę Górską oraz studiującego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej Leszka Koguta wygrał międzynarodowy konkurs wygrał międzynarodowy konkurs i 3 września wyruszy na badania do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
- Będziemy mieli szansę przebadać funkcjonowanie komórek nowotworowych w warunkach hipergrawitacji. W urządzeniu, które będzie używane w projekcie Large Diameter Centrifuge, można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które zostaną wystawione na działanie grawitacji innej niż ta odczuwana w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC, wynoszą od 1 g do 20 g – opowiada koordynujący działania ARES-a Dawid Przystupski. Do Amsterdamu zabierają namnożone oporne ludzkie komórki nowotworowe. Warto dodać, że wcześniej, wykorzystując sprzęt dostępny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, identyczne badania przeprowadzili w warunkach symulowanej mikrograwitacji.

Otrzymane wyniki będą jednym z elementów badań szeroko rozumianej oporności wielolekowej komórek nowotworowych. Temu także poświęcone będą badania, który przeprowadzi w ramach Diamentowego Grantu - dofinansowanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

–Bardzo dużo nauczyłem się dzięki projektowi z ESA. Choćby w kwestiach technicznych – mieliśmy okazję pracować nad raportem eksperymentalnym z projektu. W Polsce takie dokumenty mają zupełnie inną formułę i skupiają się na odmiennych aspektach. Choć do pierwszej wersji raportu dostaliśmy listę konstruktywnych uwag, dla nas najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy krytycznie spojrzeć na naszą pracę i dalej rozwijać się wedle zasady „per aspera ad astram” – mówi Dawid Przystupski. I dodaje, że niezwykłym doświadczeniem było dla niego i jego kolegów, że konsultantami przy opracowywanym dokumencie byli światowej sławy eksperci w tej dziedzinie. – Do tej pory były to nasze autorytety, ludzie, na których publikacjach się uczyliśmy, a nagle okazało się, że wymieniamy się kontaktami i możemy ich pytać o zdanie w kwestii przygotowywanego eksperymentu i dokumentu. To było niezapomniane przeżycie i mamy nadzieję, że to początek ciekawej współpracy naukowej. Wspomina też sytuację ze styczniowego szkolenia, gdzie miał okazję porozmawiać o badaniach z europejskimi ekspertami. – Gdy podczas rozmowy padło z naszej strony stwierdzenie, że „jesteśmy tylko studentami”, w odpowiedzi usłyszeliśmy, że jesteśmy aż studentami i abyśmy nie bali się sięgać po więcej – podkreśla Dawid Przystupski.

W ESA ESTEC pod Amsterdamem wrocławscy studenci spędzą 2 tygodnie. Dzięki badaniom pod patronatem ESA uzyskają kilkadziesiąt próbek, które następnie zostaną odpowiednio zabezpieczone i przetransportowane do Polski. Tam, pod okiem opiekunów Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, studenci przeprowadzą szczegółową analizę molekularną. W badaniach towarzyszyć im będzie krasnal Ares – pluszowy pomocnik młodych naukowców. Więcej informacji nt. projektu HyperCells i grupy badawczej ARES można śledzić na ich facebook'owym fanpage (https://facebook.com/ARES.HyperCells/).
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe