Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szesnaście dentobusów - 6713 udzielonych świadczeń
Źródło: KL, Nasz Dziennik
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.09.2018
 
 
Tagi: dentobus
Ministerstwo Zdrowia kupiło mobilne gabinety stomatologiczne w 2017 roku. Dentobusów jest szesnaście, po jednym na każde województwo. Czy dentobusy docierają wszędzie tam, gdzie są potrzebne? Z tym bywa różnie.
- Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, w odpowiedzi na interpelację poselską, przyznała, że od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku w dentobusach udzielono świadczeń łącznie 6713 dzieciom - poinformował "Nasz Dziennik" i przypomniał, że dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym dysponującym, między innymi, specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.

Czy dentobusy docierają wszędzie tam, gdzie są potrzebne? - Z tym bywa różnie. Docelowo miały jeździć przede wszystkim do tych gmin, w których nie ma gabinetów stomatologicznych. Zdarza się jednak, że przez długi czas stacjonują w miastach, w których na brak gabinetów nie można narzekać. Niektórzy dentyści uważają nawet, że dentobusy stanowią konkurencję dla gabinetów stacjonarnych - poinformował "Nasz Dziennik" i zacytował panią Sylwię, mieszkankę Śląska: – U nas do tej pory nie było jeszcze mobilnego gabinetu. Jesteśmy małą miejscowością, w szkole nie ma gabinetu dentystycznego. Z dziećmi trzeba jeździć do sąsiedniej miejscowości, gdzie jest większy wybór usług. Niestety, nie zawsze są na to czas i możliwości. Dużo by ułatwiło, gdybyśmy dentystę mieli na miejscu – dodaje.

Jak wygląda w praktyce leczenie zębów w dentobusach? - W Lubelskiem pierwsze wizyty miały miejsce 23 maja bieżacego roku. – Do końca lipca z badania stomatologicznego w dentobusie skorzystało łącznie 314 dzieci. W ramach profilaktyki próchnicy wszystkim dzieciom oczyszczono zęby ze złogów nazębnych i pokryto lakierem fluorowym. Z leczenia stomatologicznego na kolejnych wizytach w dentobusie skorzystało 57 dzieci – poinformowała Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

- W niektórych województwach dentobusy mają dopiero udać się w trasę. Na Pomorzu w dwóch konkursach nie udało się wyłonić świadczeniodawcy, który będzie obsługiwał mobilny gabinet. Na początku września zakończono trzeci już konkurs na obsługę dentobusu. – Jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności, to dentobus wyruszy na drogi województwa pomorskiego z początkiem października – zaznaczył w odpowiedzi udzielonej „Naszemu Dziennikowi” Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ. Na Mazowszu, dentobus realizuje świadczenia zgodnie z harmonogramem, a z jego usług skorzystało dotychczas około 1800 dzieci. Nie ma też problemu z personelem. – Z przekazanych raportów wynika, że udziela zarówno świadczeń profilaktycznych, jak również leczy próchnicę u dzieci – powiedział Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Przeczytaj także: "Radziwiłł i Głowala o "aferze dentobusowej".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe