Wyślij
Udostępnij:
 
 
Michał Ryniak/Agencja Gazeta
Szumowski: Kiedy Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich? Niebawem
Źródło: RMF FM
Autor: Krystian Lurka |Data: 28.10.2019
 
 
Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że pierwsi pacjenci skorzystają z Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich dopiero na początku przyszłego roku. Jego wejście w życie opóźnia się, wcześniej resort zapowiedział, że ruszy jesienią 2019 r. Dlaczego przesunięto termin? - To nie jest prosta zmiana, to jest zmiana organizacyjna nad dużą grupą pacjentów - uzasadnił Szumowski.
O sprawie poinformowało RMF FM. Łukasz Szumowski powiedział na antenie radia, że dokument ma "niebawem" zostać zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, potem będzie konieczna decyzja rządu. Szumowski zapewnił, że prace czas trwają.

- Są przygotowywane programy informatyczne, do których podpięty zostanie rejestr pacjentów. Jednak od decyzji rządu musi minąć minimum trzy miesiące, by system od strony technicznej zaczął funkcjonować - powiedział przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich zakłada, że każda osoba zmagająca się z chorobą rzadką dostanie swój "paszport choroby", czyli dokument, który ułatwi koordynację i leczenie, usprawni współpracę między lekarzami i innymi profesjonalistami medycznymi. "Paszport" ma również ułatwiać dostęp do procedur medycznych, zwłaszcza tych placówek, które są najlepiej przygotowane do leczenia konkretnych chorób.

– Nie każdy szpital powinien leczyć choroby rzadkie. Musimy wyraźnie powiedzieć, gdzie pacjent ma się ze swoją chorobą zgłosić – przyznał Szumowski.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe