Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Szumowski o planach Ministerstwa Zdrowia

Autor: Krystian Lurka |Data: 16.11.2019
 
 
- Nadchodząca kadencja w wielu kwestiach będzie kontynuacją działań już podjętych. Mówię o onkologii i informatyzacji ochrony zdrowia. Ale wiemy, że pacjentom najbardziej przeszkadza długi czas oczekiwania do specjalistów, dlatego priorytetem będą także zmiany w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej po to, by kolejki skróciły się do poziomu akceptowalnego przez chorych – przyznaje minister Łukasz Szumowski. Wymienia też sukcesy resortu, to pilotaże trombektomii mechanicznej i opieki psychiatrycznej.
- Pilotaż opieki psychiatrycznej świetnie oceniany. To radykalna zmiana w psychiatrii, bo przez wiele lat w tej dziedzinie nie działo się absolutnie nic. Mamy więc sporo do nadrobienia, a kierunek wprowadzanych zmian jest właściwy. Te zmiany oczywiście cieszą, chciałoby się jednak, żeby było ich więcej, żeby dokonywały się szybciej – mówi Szumowski w rozmowie Polską Agencją Prasową.

Szumowski zapowiada też przygotowanie pakietu badań kontrolnych dla osób po czterdziestym roku życia. - To będzie priorytet w pierwszych stu dniach rządu priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia - wyjaśnia Szumowski.

Co poza tym?

- Jednym z kluczowych w tej kadencji tematów będzie wprowadzenie koordynowanej opieki nad seniorami i osobami niesamodzielnymi. Polacy to jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Przy takiej dynamice w 2050 r. osoby w wieku powyżej 60 lat będą stanowić ponad 40 proc. społeczeństwa. Zwiększa to zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne, ale też na usługi opieki długoterminowej dla osób częściowo i całkowicie niesamodzielnych. To argumenty, z którymi nie dyskutujemy, bo należy doprowadzić do powstania sieci placówek opiekuńczo-leczniczych, które zabezpieczą potrzeby osób przewlekle chorych - zapowiada Szumowski.

Minister Szumowski w rozmowie z „Kurierem Medycznym”
„Kurier Medyczny” w czerwcu 2019 r. spytał ministra o to, czy system ochrony zdrowia powinien być całkowicie finansowany z pieniędzy budżetowych i czy opieka zdrowotna powinna być bezpłatna.

- Istotnym elementem wizji zdrowia są finanse. Dostęp do ochrony zdrowia niezależnie od sytuacji materialnej jest konstytucyjnym prawem każdego obywatela Polski. Dlatego kluczowe jest dążenie do wzrostu nakładów. Mniej ważne zaś, w jaki sposób środki są przekazywane do świadczeniodawców. Najważniejsze jednak, żeby w polskim systemie podjąć wyzwanie, że to państwo ma zabezpieczyć obywatela w zakresie finansowania świadczeń, które mu się należą. Ustawa o 6 proc. PKB na zdrowie jest pewną próbą „podjęcia rękawicy”. Państwo ma zobowiązanie dostarczenia obywatelowi świadczeń zdrowotnych. Rząd Zjednoczonej Prawicy zaczyna ewolucyjny ciąg zmian. W związku z ustawą o 6 proc. PKB środki w systemie rosną, więc trzeba się zastanowić, jak racjonalizować wydatki, aby ten wzrost nakładów przełożył się na poprawę dostępności. Oczywiste jest, że skoro wychodzimy z poziomu ok. 4,5 proc. PKB, dojście do godziwych nakładów, czyli 6 proc., musi być rozłożone w czasie. Przewidywaliśmy, że nastąpi to w roku 2025. Moje negocjacje z Porozumieniem Rezydentów, OZZL, Izbami Lekarskimi dotyczyły skrócenia tego okresu do 2024 r. Ale wizja to nie tylko kwestie finansowe - przyznał Szumowski.

Przeczytaj także: „Wizja ministra Łukasza Szumowskiego”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe