Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Tabletki „dzień po” bez recepty – chore zasady

Udostępnij:
– Takiej, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o ustawę w sprawie pigułek „dzień po”.
Czy prezydent zawetuje ustawę o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne, w której przewidziano dostęp bez recepty do jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla osób powyżej 15 lat?

To pytanie Andrzej Duda usłyszał w TVN24.

Nie odpowiedział wprost.

– Czekam, aż ustawa trafi na moje biurko, wtedy wszystkie jej szczegóły przeanalizuję i zdecyduję, jaki będzie dalszy jej los – stwierdził prezydent, dając do zrozumienia, jaka będzie jego decyzja.

– Ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę. Tabletki „dzień po” dostępne bez recepty dla osób niepełnoletnich to przesada – ocenił Andrzej Duda.

– Nie mam nic przeciwko temu, aby pigułki były dostępne, ale na rozsądnych zasadach, czyli na receptę, a także w razie konieczności, za zgodą matki i ojca – a nie, żeby dziewczynka kupiła sobie pigułkę i na wszelki wypadek – wyjaśnił.

Co jest w nowelizacji?
Od lipca 2017 r. tabletki „dzień po” są dostępne w Polsce tylko na receptę. W nowelizacji uchylono ten przepis, co umożliwi bezpośrednie stosowanie decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej. Minister zdrowia będzie mógł jednak – rozporządzeniem – określić między innymi produkty i wiek osób, dla których konieczne będzie zachowanie rygoru wystawiania recepty przez lekarza.

Przeczytaj także: „Jaka decyzja prezydenta w sprawie tabletek «dzień po»?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.