Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mateusz Baj/Agencja Gazeta

Wielkopolskie szpitale zrealizowały ryczałty w 80 proc. ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 02.07.2020
 
 
W czerwcu średnie wykonanie ryczałtów w szpitalach sieciowych w Wielkopolsce wyniosło 80,33 proc. Czy to mało? – Wydaje się, że nie, a pozostałe 20 proc. jest do nadrobienia, tym bardziej że zapowiadane jest wydłużenie okresu rozliczeniowego – odpowiada dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz. Wylicza, że w marcu część podmiotów realizowała zaledwie 30-40 proc. ryczałtu, ale już w czerwcu jedynie w kilku placówkach było to 60-70 proc. – Były też takie, które wykonały ponad 90 proc. – podkreśla dyrektor Pachciarz i wskazuje dziesięć o najwyższym poziomie realizacji ryczałtu.
Które to placówki?
– Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu – 108,40 proc. ryczałtu,
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie – 95,74 proc.,
– Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim – 95,37 proc.,
– Szpital Powiatowy w Jarocinie – 93,65 proc.,
– Szpital Powiatowy we Wrześni – 91,64 proc.,
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego – 91,45 proc.,
– Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej – 90,67 proc.,
– Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie – 89,94 proc.,
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie – 89,90 proc.,
– Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 89,89 proc.

„Menedżer Zdrowia” pyta, o ile mniej świadczeń rozliczył wielkopolski oddział NFZ od marca do czerwca i w jakich dziedzinach.

– Dla przykładu, na koniec maja w endoprotezoplastyce umowy zrealizowane były w 85 proc., a badanie rezonansem magnetycznym w ponad 100 proc. – odpowiada dyrektor Pachciarz.Polska Federacja Szpitali przeprowadziła ankietę, w której pytała dyrektorów zrzeszonych w swoich strukturach o finansowanie placówek w czasie pandemii COVID-19, o wykonanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i o okres rozliczeniowy. Odpowiedzi – 94,1 proc. ankietowanych zapowiada, że przewiduje ujemny wynik finansowy i że nie ma możliwości wykonania takiej samej liczby świadczeń, jak przed pandemią, a 61,8 proc. sugeruje, aby wydłużyć okres rozliczeniowy.

– Poziom wykonania ryczałtu zmniejszył się, ale nie jest to dramatyczny spadek. Wszystko wskazuje na to, że brakujące świadczenia można zrealizować w dłuższym okresie – komentuje Agnieszka Pachciarz i dodaje, że gdyby brała udział w tej ankiecie również sugerowałaby wydłużenie okresu rozliczeniowego.Przeczytaj także: „Wiceminister Gadomski o finansach szpitali”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe