Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Wszystko „zjadają” nauczyciele

Autor: Krystian Lurka |Data: 13.11.2019
 
 
Miasta i gminy ograniczają lub wycofują się z dotychczas oferowanych mieszkańcom programów zdrowotnych. Dlaczego? Tłumaczą, że pieniądze muszą przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli.
– Zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia szczepień przeciwko pneumokokom dla seniorów, na co szło ponad 148,4 tys. zł rocznie oraz przeciw grypie dla osób po 70. roku życia, co kosztowało 100 tys. zł - mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, mówi w rozmowie „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Podobnie postąpiła Częstochowa, miasto zrezygnowało z kontynuacji programu profilaktycznego w zakresie grypy.

– Środki, które w ubiegłym roku zarezerwowano na ten cel, częstochowski samorząd zmuszony jest przeznaczyć na oświatę. Ponad 125 mln zł zabraknie w budżecie miasta z powodu negatywnych działań większości parlamentarnej i polityki rządu PiS. Choć program polityki zdrowotnej decyzją radnych i na wniosek prezydenta miasta miał być kontynuowany w latach 2019–2022, to jednak nie będzie realizowany – tłumaczy Sylwia Bielecka z biura prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.

Hubert Czerniak krytykował szczepionki, zawieszono mu prawo wykonywania zawodu
- Zakończyło się postępowanie w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Łodzi, uznano, że Hubert Czerniak, lekarz z Opoczna, mający wielu zwolenników wśród antyszczepionkowców, popełnił przewinienie zawodowe, bo szerzył postawy antyzdrowotne. Czerniak przekonywał, że szczepionki są szkodliwe dla dzieci i mówił, że... polski naród padł ofiarą medycznego spisku mającego na celu osłabienie go – poinformowaliśmy 30 października.

- Działania Czerniaka są one niezgodne z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną - powiedziała Justyna Kowalewska, rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. - Sąd wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok - dodała Kowalewska.

Postępowanie wszczęto po serii publicznych wypowiedzi, w których lekarz krytykował obowiązujący kalendarz szczepień.

Lekarz-antyszczepionkowiec wielokrotnie przekonywał, że szczepionki są szkodliwe dla dzieci i mówił, że... polski naród padł ofiarą medycznego spisku mającego na celu osłabienie go.

- Jest przygotowywane wszystko, żeby Polaków wynarodowić. Chore dzieci nie będą stanowiły mocnego kręgosłupa narodowego. Skąd się biorą te autystyczne dzieci? - pytał Czerniak, sugerując, że to przez stosowanie szczepionek. - Musimy zdobywać doświadczenie, którego nie dostaniemy na uczelni, bo programy uczelniane są spacyfikowane przez koncerny - przekonywał Czerniak.

Wyrok jest nieprawomocny, Czerniak zapowiedział odwołanie się.

Przeczytaj także: „Prof. Susanna Esposito: Skoniugowane szczepionki przeciwko pneumokokom są bardzo skuteczne”, „Wnioski z naszej debaty? Rozbudowa kalendarza szczepień priorytetem na przyszłość” i „Prof. Wysocki: Szczepienia są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe