Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Zarządzający zadecyduje o tym, ile będzie pielęgniarek przy pacjentach

Autor: Krystian Lurka |Data: 19.11.2020
 
 
Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z wprowadzenia sztywnych norm zatrudnienia dla pielęgniarek zajmujących się chorymi z problemami psychiatrycznymi. Resort obawia się, że podczas pandemii te regulacje nie doprowadzą do poprawy sytuacji na oddziałach, tylko do ich zamykania.
Normy zatrudnienia pielęgniarek obowiązują od 2019 r. – na oddziałach o profilu zachowawczym wynoszą 0,6 etatu na łóżko, a na zabiegowych 0,7. Kolejnym etapem miało być wprowadzenie norm zatrudnienia w szpitalach psychiatrycznych – przepisy dotyczące tej kwestii były kilkakrotnie zmieniane.

W październiku resort zdrowia przedstawił projekt kolejnej nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Zgodnie z nim normy miałyby wynosić od 0,2 do 0,4 etatu na łóżko – w zależności od rodzaju świadczeń.

Ministerstwo Zdrowia – jak się dowiaduje się „Dziennik Gazeta Prawna” – zamierza jednak się wycofać z norm zatrudnienia pielęgniarek w psychiatrii.

Przeczytaj także: „Wiceminister Kraska o groźbie strajku pielęgniarek”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe