Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zdalna autoryzacja badań krwi groźna dla pacjentów?
 
Działy: Aktualności
Według Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych zdalna autoryzacja to zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta i wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla samych diagnostów. Diagności laboratoryjni sprzeciwiają się zdalnej autoryzacji wyników badań krwi. Przewiduje ją projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
- Zdalną autoryzację wyników badań, zgodnie z wymaganiami określonymi w dobrych praktykach, dopuszcza projekt rozporządzenia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, które trafiło do konsultacji publicznych - informuje "Rzeczpospolita". Samorząd zawodowy diagnostów obawia się, że brak faktycznego nadzoru nad badaniami zaowocuje zwiększeniem liczby postępowań w przedmiocie odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej i nie zgadza się na przerzucanie odpowiedzialności na nieuczestniczącego w procesie diagnostycznym diagnostę laboratoryjnego w imię oszczędności jednostki.

Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać do 19 lipca.

Przeczytaj także: "Elżbieta Puacz: Diagnosta-ogrodnik robi badanie za złotówkę. Czy takiej medycyny laboratoryjnej chcemy?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe