WUM

Zgoda buduje – WUM i PG zaczynają współpracę

Udostępnij:
Rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej podpisali porozumienie, dzięki któremu naukowcy obydwu uczelni będą mogli wspólnie rozwijać nowoczesne technologie, brać udział w międzynarodowych projektach oraz pozyskiwać środki na badania, rozwój i prace wdrożeniowe.
Jak informuje na swojej stronie internetowej WUM, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong oraz rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde podpisali 20 lutego porozumienie o współpracy obydwu uczelni. Dzięki temu możliwy będzie wspólny udział naukowców WUM i PG w międzynarodowych projektach oraz pozyskiwanie środków na badania, rozwój i prace wdrożeniowe. Uczelnie chcą też współpracować m.in. w obszarze rozwoju nowoczesnych technologii wspierających postęp medycyny.

Wpis na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej
W ramach porozumienia rektorzy obu uczelni planują też wspólną strategiczną inicjatywę związaną z udziałem w konkursie o wpis na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. To inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której aktualizacja przypada w 2024 roku. PMIB gromadzi strategiczne infrastruktury badawcze o najwyższym potencjale doskonałości naukowej oraz konsoliduje potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

Rozmowy o bioinformatyce i sztucznej inteligencji
Na spotkaniu, podczas którego podpisano porozumienie, rektorzy dyskutowali o tym, jak integrować rozwiązania infrastrukturalne i organizacyjne w bioinformatyce. Integracja rozwiązań infrastrukturalnych i organizacyjnych pozwoliłaby na sprawne i bezpieczne pozyskiwanie oraz archiwizowanie, a także wymianę i przetwarzanie dużych baz danych naukowych i klinicznych opartych na biobankowaniu ludzkiego materiału biologicznego. To w znaczący sposób wzmocniłoby prowadzone badania – niekomercyjne i komercyjne – we wszystkich dziedzinach medycyny.

Rozmawiano także o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie wspiera ona lekarzy m.in. przy analizie obrazów radiologicznych. Narzędzia wspomagania decyzji klinicznych pomagają też lekarzom w projektowaniu terapii na podstawie wyników pacjenta.

– Sztuczna inteligencja oferuje ogromne możliwości i korzyści służbie zdrowia. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że ta technologia stanie się ważną częścią systemu opieki zdrowotnej i będzie stale wspierać medycynę spersonalizowaną i celowaną – stwierdził prof. Zbigniew Gaciong.

W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM, dr Anna Chróścicka, kierownik Akademickiego Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych WUM oraz Dorota Szubstarska, dyrektor ds. projektów naukowo-dydaktycznych WUM.

Przeczytaj także: „Nowy kierunek studiów”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.