Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Czy w Polsce 2023 r. jesteśmy w stanie skutecznie leczyć schizofrenię?

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: IPiN
Co nowego w farmakoterapii, co zrobić, by politerapia nie była zgubna, jak ważna jest wczesna interwencja – o tym wszystkim debatują uczestnicy XXVI Konferencji Schizofrenia Forum z tematem przewodnim „Kompleksowe podejście do leczenia schizofrenii”.
Schizofrenia Forum 2023 odbywa się 9 i 10 marca w Warszawie.

Na to szczególne wydarzenie i debatę ekspertów w imieniu pracowników III Kliniki Psychiatrycznej zaprasza prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Adam Wichniak, kierownik III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W zaproszeniu i wprowadzeniu w tematykę konferencji czytamy, że „ponad 25-letnia tradycja konferencji Schizofrenia Forum skłania do refleksji nad postępami, jakie nastąpiły w leczeniu tej choroby. Oto zaburzenie psychiczne, które przez lata było postrzegane jako ciężkie, przewlekłe oraz prowadzące do stopniowego pogorszenia funkcjonowania i niepełnosprawności, może być obecnie tak skutecznie leczone, że możliwy staje się pełny powrót do zdrowia! Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest jednak spełnienie wielu warunków. Każda chorująca na schizofrenię osoba powinna mieć możliwość otrzymania kompleksowej opieki zdrowotnej jak najszybciej od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Taka opieka powinna obejmować nie tylko farmakoterapię, lecz także interwencje psychologiczne i środowiskowe, leczenie schorzeń somatycznych, a jeśli będzie to niewystarczające – możliwość skorzystania z najnowszych technologii medycznych”.

I właśnie wszystkie przytoczone powyżej argumenty spowodowały, że w 2023 r. jako temat przewodni konferencji Schizofrenia Forum wybrano „Kompleksowe podejście do leczenia schizofrenii”. Wykładowcy przedstawią różnorodne podejście do leczenia tej choroby z uwzględnieniem farmakoterapii, psychoterapii oraz opieki środowiskowej w zróżnicowanych grupach osób chorujących na schizofrenię – od pierwszego epizodu, poprzez schizofrenię z przewagą objawów negatywnych, do schizofrenii lekoopornej.

W programie są również wykłady poświęcone diagnozie różnicowej schizofrenii oraz interwencjom ukierunkowanym na poprawę zdrowia somatycznego, w tym redukcję szkód zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu. Omówione zostaną także inne biologiczne metody leczenia schizofrenii, takie jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Z kolei zasady niefarmakologicznch metod leczenia przedstawione zostaną na towarzyszących konferencji warsztatach.

Przed nami prezentacja uaktualnionej wiedzy, opisy przypadków i ścieżki diagnostyczne oraz terapeutyczne.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.