Specjalizacje, Kategorie, Działy

Depresja przyspiesza proces starzenia

Udostępnij:
Uczeni z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie odkryli, że komórki osób cierpiących na depresję są biologicznie starsze, od komórek osób bez zaburzeń psychicznych. Badania przeprowadzono z udziałem 2400 osób.
W ramach doświadczenia zebrano trzy grupy osób: jedna miała depresję w trakcie obserwacji, druga była po epizodzie depresyjnym, zaś trzecia była wolna od takiego zaburzenia. Po przeanalizowaniu próbek krwi od wszystkich uczestników badania wykazano, że telomery osób z depresją były wyraźnie krótsze od tych zdrowych. Telomery są to struktury, odpowiadające za utrzymanie stabilności chromosomów i zapobiegają mieszaniu się ich podczas podziału komórkowego. Każdy podział komórki oznacza skrócenie telomeru, a kiedy już są na tyle krótkie, że nie mogą pełnić swoich funkcji, dochodzi do licznych błędów genetycznych. W końcu komórka przestaje się dzielić i umiera.
Zdaniem naukowców starzenie biologiczne zachodzi szybciej u osób, które mają szybko skracające się telomery.Takie zjawisko zaobserwowano u osób cierpiących na depresję. Stwierdzono też zależność - im cięższa była postać depresji, tym krótsze były telomery.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.