Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kolejny szpital w pilotażowym programie leczenia ostrej fazy udarów

Źródło: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka we Wrocławiu
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.09.2022
 
 
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka we Wrocławiu przystąpił do ministerialnego programu pilotażowego leczenia ostrej fazy udarów. Udział w pilotażu pozwoli na jeszcze lepszy dostęp pacjentów do tej terapii, a szpital uzyska lepszą wycenę świadczeń.
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zwrócił uwagę, że w leczeniu udarów najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala i zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. – Przystąpienie szpitala im. Marciniaka do pilotażu to jeszcze lepsza opieka nad mieszkańcami Wrocławia i całego subregionu – powiedział Krzyżanowski.

W należącym do samorządu województwa dolnośląskiego szpitalu od lat wykonywana jest trombektomia – zabieg polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego, metoda o bardzo dużej skuteczności. W szpitalu działa wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia neuroradiologii zabiegowej, a pacjenci po udarze mogą liczyć na opiekę na oddziale rehabilitacyjnym.

– Dla pacjentów oznacza to szybki dostęp do profesjonalnej pomocy w ośrodku udarowym, który daje szansę na zminimalizowanie lub całkowite wycofanie deficytu neurologicznego – powiedziała lek. Ewa Horoch-Łyszczarek, szefowa oddziału neurologii w szpitalu im. Marciniaka.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka jest jedną z 27 placówek w kraju, które znalazły się na liście szpitali uczestniczących w programie pilotażowym leczenia ostrej fazy udarów.

– Fakt przyłączenia w ostatnich dniach do pilotażu jest uhonorowaniem naszych wieloletnich starań, zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów i pracy związanej z opracowaniem praktyk, które pozwalają na szybkie i skuteczne leczenie chorych z udarem mózgu – dodała Horoch-Łyszczarek.

Na Dolnym Śląsku w pilotażu leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych, oprócz szpitala im. Marciniaka, uczestniczą także Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. W przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80 proc. wszystkich udarów) dostępna jest skuteczna terapia. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie, jeśli wystąpią takie objawy, jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy i utrata równowagi.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.