Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Konferencja prasowa – reforma neurologii polskiej

Autor: Iwona Konarska |Data: 14.09.2022
 
 
O planach, konkretnych, zrealizowanych zamiarach mówili i na pytania dziennikarzy odpowiadali prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, prof. Anna Kułakowska, prezes elekt PTN i prof. Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie. Było to jedno z wydarzeń pierwszego dnia VII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej PTN.
Rektor Załuska w swojej wypowiedzi nawiązał do faktu, że ośrodek lubelski ma wysoką rangę – największą liczbę wykonanych trombektomii na mieszkańca.

Obraz polskiej neurologii można przedstawić, dzieląc kartkę na pół i po jednej stronie wpisywać plusy i osiągnięcia, po drugiej minusy i problemy. Najkrócej o plusach powiedział prof. Rejdak, podkreślając, że lekarze dysponują już lekami, które można wręcz określić jako cudowne, przełomowe lub takie, które pozwalają naprawić błędy natury bądź kontrolować przebieg choroby. Z tej przyczyny terapia jest tematem przewodnim konferencji. Dodał jednak, że „neurologia wymaga poświęceń i stałej gotowości do pracy”, a także zajmowania się szerokim spektrum problemów – od dolegliwości bólowych po bardzo ciężkie schorzenia zwyrodnieniowe.

Prof. Alina Kołakowska podkreśliła, że PTN jest jedynym reprezentantem środowiska neurologicznego w naszym kraju. I w jej wypowiedzi wyraźnie wybrzmiały i plusy, i minusy kondycji tej dziedziny medycyny. – Neurologia osiągnęła znaczne postępy zarówno w diagnostyce, jak i w terapii – pojawiły się możliwości leczenia, których nie było kilka lub kilkanaście lat temu. Ale by móc te możliwości wykorzystać, konieczne są pewne zmiany organizacyjne opieki neurologicznej – powiedziała.

Podkreśliła, że niezbędne są nakłady finansowe – przede wszystkim trzeba zachęcić absolwentów wydziałów lekarskich, aby wybierali tę trudną specjalizację.

PTN rok temu opublikowało strategię rozwoju polskiej neurologii. Dokument powstał przy współpracy ekspertów medycyny, towarzystwa i ekspertów w dziedzinie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zareagowało, powołując Radę ds. Neurologii działającą przy ministerstwie.

W tej chwili najważniejszym wyzwaniem są kadry – lekarze, pielęgniarki neurologiczne, których również brakuje na oddziałach.

PTN chciałoby przeciwdziałać odpływowi kadr ze szpitali, gdzie bardzo szybko trzeba podejmować decyzje terapeutyczne, do lecznictwa ambulatoryjnego, gdzie praca jest spokojniejsza i podobnie płatna.

Prof. Kułakowska wspomniała o konieczności nowej wyceny procedur i w tym kontekście padło pytanie o to, czy są już jakieś ustalenia w tej sprawie. Prof. Kułakowska potwierdziła, że jest to temat obrad Rady ds. Neurologii. Przedstawiono konkretne postulaty, np. dotyczące udaru mózgu, który powinien być świadczeniem nielimitowanym. Postulowane jest ponadto zniesienie limitów czasowych pobytu pacjenta na oddziale.

Pytano również o sobotnie specjalne sympozjum lekarzy rodzinnych. – Chcemy nawiązać współpracę. Lekarze rodzinni nie mają narzędzi do pogłębionej diagnostyki, natychmiast kierują pacjenta do poradni, ale dobrze by było, żeby pojawił się w niej chociaż z wynikami podstawowych badań. Wtedy diagnoza jest szybsza – powiedział prof. Rejdak.

– W naszej strategii widzimy konieczność wydzielenia poradni ogólnych, które będą blisko POZ, będzie to świetne miejsce do diagnozowania choroby – podsumował prof. Rejdak.

Konferencję prowadził Wojciech Brakowiecki.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.