Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych otwarto w Krakowie

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.05.2022
 
 
Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele nowo otwartego Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
– Zespół psychologów dzięki aparaturze w laboratorium będzie mógł prowadzić badania na światowym poziomie – powiedział podczas uroczystości otwarcia rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Piotr Borek, zwracając również uwagę, że od lat kierunki związane z psychologią cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

– Śmiem twierdzić, przejrzawszy sprzęt, że to jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce – oceniła prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. Maria Pąchalska. Jak dodała, specjaliści z Uniwersytetu Pedagogicznego widzą człowieka nie tylko przez jego mózg, jak wiele laboratoriów, ale widzą go przez system „ja”, przez jego tożsamość, i jest to nowe spojrzenie na człowieka.

Dzięki laboratorium Instytutu Psychologii UP będzie prowadził badania z zakresu psychologii i nauk pokrewnych, dotyczących procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

– Nasza główna misja to łączenie nauki i praktyki, co bywa trudne w psychologii. Nieraz nauka próbuje odpływać na obszary oderwane od praktyki. Badaniami naukowymi staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez praktykę – powiedział dr Łukasz Krzywoszański, pełnomocnik rektora UP ds. rozwoju dyscypliny psychologia i kierownik Katedry Psychologii Neurokognitywnej.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli uczelni laboratorium będzie rozbudowywane. Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.