Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Naprawa jelit chroni mózg po udarze

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: DOI: 10.1016/j.bbi.2022.10.015/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 23.11.2022
 
 
Przeszczep komórek macierzystych nabłonka jelit może zapobiegać powstawaniu deficytów poznawczych po udarze – wykazały badania przedkliniczne, o których informuje pismo „Brain, Behavior, and Immunity”.
Naukowcy z Texas A&M University prowadzili badania nad wpływem przeszczepu komórek macierzystych nabłonka jelit od zdrowych dawców na szczelność bariery jelitowej po udarze oraz rekonwalescencję. Udar mózgu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, demencji oraz poważnych długotrwałych dysfunkcji. Pacjenci po udarze są także bardziej narażeni na depresję, co dodatkowo utrudnia proces rekonwalescencji.

Choć konwencjonalne leczenie pacjentów po udarze koncentruje się głównie na mózgu, warto zwrócić uwagę na to, że jelita reagują na udar bardzo wcześnie i szybko. Zmiany w nich zachodzące mogą poprzedzać wiele procesów zapalnych związanych z powstawaniem dysfunkcji poudarowych – piszą autorzy.

Zmiany w jelitach, takie jak ich zwiększona przepuszczalność, powodują przenikanie wielu szkodliwych związków do krwioobiegu. To z kolei zwiększa poziom stanu zapalnego i przyczynia się do poudarowych uszkodzeń mózgu.

Wyniki poprzednich badań wskazywały, że przeszczep komórek macierzystych nabłonka jelit stymulował procesy naprawcze i uszczelniał jelita. Po udarze działanie takie może mieć kluczowy wpływ na zapobieganie deficytom poznawczym.

Obecne badania prowadzono na szczurach. Od zdrowych gryzoni w różnym wieku pobrano komórki macierzyste nabłonka jelit i przeszczepiono starszym szczurom po udarze. Okazało się, że komórki pobrane od młodych osobników wywołały procesy naprawcze w jelitach dotkniętych udarem gryzoni. Dzięki temu zmniejszyła się przepuszczalność jelit oraz poziom toksycznych dla mózgu cytokin i metabolitów w krwioobiegu.

Przeszczep zapobiegł także zachowaniom depresyjnym i pogorszeniu funkcji poznawczych w tygodniach po udarze.

Przeszczep komórek pobranych od starszych gryzoni nie przyniósł podobnych rezultatów, co wskazuje, że wiek odgrywa w tym przypadku dużą rolę.

– Oś jelita-mózg ma istotny udział w rozwoju dysfunkcji poudarowych. Większa koncentracja na wpływie zdrowych jelit na mózg po udarze może pomóc nam opracować skuteczniejsze metody terapii – komentuje autorka badań dr Farida Sohrabji.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.