Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Neurologia priorytetową dziedziną medycyny

Udostępnij:
– W związku z przewidywanym wzrostem zachorowalności na choroby neurologiczne, spodziewane jest znaczne zwiększenie zapotrzebowania na świadczenia udzielane przez lekarzy neurologiów – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, na mocy którego neurologia stanie się dziedziną priorytetową.
Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, w związku z przewidywanym zwiększeniem zachorowalności na choroby neurologiczne, spodziewane jest znaczne zwiększenie zapotrzebowania na świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii. Jednocześnie MZ zwraca uwagę, że na 4551 lekarzy neurologów wykonujących zawód, aż 2396 jest powyżej 55. roku życia (stan na grudzień 2022 r.), a co za tym idzie w ciągu najbliższych kilkunastu lat spodziewany jest znaczny spadek liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii.

Korzyści, jakie wiążą się z wpisaniem neurologii do katalogu priorytetowych dziedzin medycyny, to między innymi przyznanie dodatkowych miejsc rezydenckich. Zachętą jest także wyższe wynagrodzenie otrzymywane przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim.

– Oczekiwanym efektem nowelizacji będzie zwiększenie liczby lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii, co w przyszłości zapewni zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki zwiększeniu liczby lekarzy neurologów pacjenci cierpiący na schorzenia neurologiczne uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz do specjalistycznych świadczeń neurologicznych – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem dostępne na stronie RCL: „Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.