Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ponad 14 proc. światowej populacji ma lub miało boreliozę

Źródło: Marek Matacz/PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 17.06.2022
 
 
Tagi: borelioza
Analiza dostępnych badań wskazała na powszechność przeciwciał przeciw bakteriom boreliozy – głównie w Azji Wschodniej oraz centralnej i zachodniej Europie. Najczęściej choroba dotyka mieszkających na wsi mężczyzn powyżej 50. roku życia.
Zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi (Bb) to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze. Często pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie w miejscu zakażenia, ale bakteria może zaatakować też inne organy i uszkodzić układ nerwowy, stawy, serce czy skórę.

Choć infekcja obecna jest w różnych częściach świata, nie było dotąd zgody dotyczącej tego, jak bardzo jest rozpowszechniona.

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, autorzy nowego opracowania opublikowanego w periodyku „BMJ Global Health” przeanalizowali 137 badań na ten temat, przeprowadzonych do roku 2021, z udziałem prawie 160 tys. osób.

Wyniki pokazały, że na świecie średnio 14,5 proc. ludzi ma przeciwciała przeciwko bakterii boreliozy.

Trzy regiony wysunęły się przy tym prowadzenie. W Europie Wschodniej odsetek osób z przeciwciałami wyniósł 21 proc., w Azji Wschodniej – 16 proc., a w Europie Zachodniej – 13,5 proc.

Jednocześnie najmniej zakażonych bakterią było na Karaibach (2 proc.), w Azji Wschodniej (3 proc.) i w Oceanii (5,5 proc.).

Analiza wskazała też, że czynnikami ryzyka jest wiek powyżej 50 lat, a także płeć męska oraz zamieszkanie na terenach wiejskich.

– Nasze wyniki wskazują, że obecność Bb w latach 2010–2021 była częstsza niż w latach 2001–2010 – piszą autorzy pracy.

Jako możliwe powody naukowcy podają dłuższe lato, cieplejszą zimę, niższe opady, migrację zwierząt, fragmentację obszarów rolniczych i dłuższy czas spędzany na świeżym powietrzu przez właścicieli zwierząt domowych. Przyznają, że niewiele znaleźli badań długoterminowych.

Dostępne publikacje miały też inne ograniczenia. Niemożliwe było np. stwierdzenie związków między obecnością przeciwciał i długofalowym ryzykiem rozwoju boreliozy lub jej nawrotu. Badania różniły się przy tym metodologią i w wielu z nich brakowało niektórych ważnych informacji. Mimo to autorzy opracowania podsumowują, że opisana przez nich globalna seropozytywność jest relatywnie wysoka, a borelioza jest rozpowszechnioną chorobą zakaźną, ale na świecie nie poświęca się jej wiele uwagi.

Tymczasem lepsze zrozumienie występowania schorzenia pozwoli na wprowadzenie lepszych środków zaradczych z zakresu zdrowia publicznego i odpowiednich programów kontrolujących rozpowszechnienie tego groźnego zakażenia.

W Polsce na boreliozę co roku chorują średnio 53 osoby na 100 tys. – najwięcej w woj. podlaskim – 109 osób na 100 tys. Wiele przypadków odnotowuje się także w województwach małopolskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, lubelskim, lubuskim, opolskim i podkarpackim. Najmniejsza zapadalność występuje natomiast w woj. wielkopolskim (15/100 tys.).

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.