Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

RPO apeluje do ministra zdrowia o zapewnienie najmłodszym pacjentom dostępu do opieki psychiatrycznej

Udostępnij:
Zamknięty zostaje kolejny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, w Uzdrowisku Konstancin – zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek i apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zapewnienie najmłodszym pacjentom dostępu do tych świadczeń.
W wystąpieniu do ministra Adama Niedzielskiego Marcin Wiącek pisze, że z doniesień medialnych wynika, iż w związku ze złożeniem wypowiedzenia przez personel medyczny zatrudniony na oddziale psychiatrycznym dla młodzieży w Uzdrowisku Konstancin od 1 września 2022 r. zamknięty zostanie kolejny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

– Niestety, będzie to oznaczać dalsze pogorszenie i tak już bardzo trudnej sytuacji w dostępie do leczenia zaburzeń psychicznych u najmłodszych pacjentów. Problem ten jest o tyle istotny, że trudnościom w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży towarzyszy od kilku lat ciągły i dynamiczny wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych – napisał RPO w swoim wystąpieniu.

Wprawdzie NFZ zapewnia, że ma plan awaryjny, ale RPO zwraca uwagę, że sprowadza się on do przeniesienia pacjentów do innych i tak już przepełnionych oddziałów szpitalnych. W ocenie RPO może być to rozwiązanie co najwyżej doraźne. W dłuższej perspektywie może zaś doprowadzić do sytuacji, gdy przyszłość kolejnych oddziałów będzie zagrożona.

– Od dawna bowiem lekarze zatrudnieni na oddziałach psychiatrycznych podnoszą, że już przy obecnym obłożeniu oddziałów nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Dalszy wzrost liczby pacjentów prawdopodobnie spowoduje, że kolejne oddziały będą stały przed widmem likwidacji – podkreślił Marcin Wiącek.

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra o podjęcie pilnych działań zaradczych na rzecz zapewnienia najmłodszym pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.