Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Udar niedokrwienny – wyścig z czasem ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 06.10.2021
 
 
– Z każdą utraconą minutą tracimy szanse na dobre rokowanie – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. nadzw., z Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przytaczając dane dotyczące wpływu opóźnienia leczenia na rokowanie pacjentów z udarem mózgu.
W przypadku udaru niedokrwiennego mózgu czas decyduje o przeżyciu i szansach na powrót do sprawności. Z każdą minutą umiera ok. 2 mln neuronów, a każde 20 minut opóźnienia to utrata szansy na uzyskanie dobrego rokowania u jednego pacjenta. Skuteczne leczenie jest możliwe do 24 godzin, okno terapeutyczne dla trombolizy to 4,5 godziny, a dla trombektomii 6 godzin. Po tym czasie nie obserwuje się już istotnych statystycznie korzyści z wykonania zabiegu. Ważne jest jednak jak najszybsze podjęcie leczenia, bo z upływem czasu spada jego skuteczność.

Omawiając dane z badań dotyczących oddziaływania różnych czynników na czas do podania pacjentowi trombolizy lub wykonania trombektomii oraz ich wpływ na rokowanie, dr hab. Adam Kobayashi zwraca uwagę na znaczenie modelu logistycznego, przebiegu samej procedury i doświadczenia operatora. Podkreśla, że konieczna jest edukacja, ponieważ zaledwie 24–50% pacjentów wzywa pomoc w ciągu 1 godziny od wystąpienia objawów.
Wykład został zaprezentowany podczas konferencji Pogotowie Neurologiczne organizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe