Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTN – inauguracja debaty o polskiej neurologii

Autor: Iwona Konarska |Data: 14.09.2022
 
 
Uroczystość zgromadziła neurologów, którzy uczestniczą w VII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. W wystąpieniach znakomitych gości motywem przewodnim było – jak to określono – łączenie sił jako pomysł na trudne czasy.
Zgromadzonych powitał prof. dr hab. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik naukowy konferencji, dziękując za pracę pokoleń, i
prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który najpierw odniósł się do przeszłości, podkreślając, że uczelnia medyczna w Lublinie ma 70 lat, potem, spoglądając w przyszłość, zapowiedział powstanie Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego.

List od ministra edukacji Przemysława Czarnka odczytał Marek Konieczny, doradca społeczny ministra.

Ważnym punktem uroczystej inauguracji był panel dyskusyjny „Stan opieki zdrowotnej w województwie lubelskim na tle kraju i Europy”, który prowadziła dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka [na zdjęciu dyskusja panelowa]. W debacie udział wzięli: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, inż. Dariusz Czerwiński prof. uczelni, prorektor Politechniki Lubelskiej, oraz Konrad Rejdak prezes PTN, który ją podsumował.

Na Lubelszczyźnie jak w soczewce skupiają się problemy polskiej medycyny. Dr Gałązka-Sobotka jako ekonomistka akcentowała sprawy finansowe, m.in. to, że ten region dobrze wykorzystuje posiadane środki. Ma również sukcesy medyczne – w klinice prof. Rejdaka jest bardzo wysoki odsetek wykonywanych trombektomii. Realizowane są tam także wszystkie dostępne w neurologii programy lekowe. W tym kontekście podkreślano rolę wiceministra Macieja Miłkowskiego, który poświęca tym programom wiele uwagi i ich utworzenie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych leków doprowadza do końca. Popiera zmiany w programach lekowych i doprowadza do poprawy dostępności terapii w neurologii. W ostatnich latach odnotowaliśmy olbrzymi skok w tym zakresie.

Wojewoda lubelski i prezydent Lublina zaprezentowali konstruktywną współpracę, właściwie w czasie panelu sfinalizowano rozmowę o wspieranej przez oba urzędy inwestycji. Podkreślano również akademickość Lublina. Dużo było lokalnego, uzasadnionego patriotyzmu. Ale każdy mógł stan lubelskiej neurologii porównać ze swoim regionem.

Przypominano, że powstać ma regionalny model sieci udarowej. Dokument w tej sprawie oczekiwany jest jeszcze w tym roku.

Podkreślono, że cały ciężar diagnostyki nie może spoczywać na szpitalach. Jednocześnie wiadomo, że rośnie liczba pacjentów w podeszłym wieku, z wielochorobowością, którzy nie mogą być leczeni w domu, bo wymagają specjalistycznej opieki. Państwo musi im ją zapewnić. Neurologia coraz częściej zastępuje w tym zakresie oddziały internistyczne, których mamy coraz mniej.

Był też czas podziękowań i uhonorowania zasłużonych dla polskiej neurologii na różnych jej etapach. Statuetkę AMICUS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, zaś medal Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wręczono prof. Teofanowi Domżałowi, który jest członkiem honorowym PTN.

Atmosferę rywalizacji wprowadził Puchar Polski w "neurologii popularnej", czyli quiz określany jako turniej wiedzy, rozrywki i ryzyka.

Przed nami kolejne dni debat, warsztatów, wymiany poglądów i medycznych sporów. Ważny jest udział młodych neurologów, którym udostępniono przestrzeń do prezentacji doniesień naukowych, ciekawych przypadków i własnej działalności organizacyjnej.

Zwieńczeniem konferencji będzie sesja skierowana do lekarzy rodzinnych, z którymi współpraca powinna być usprawniona. Szybkość i zdecydowanie – to są zawsze ważne wymagania medycyny, ale w neurologii szczególnie, bo upływający czas odbiera możliwość przeprowadzenia niektórych procedur leczniczych.

Organizatorem logistycznym konferencji jest wydawnictwo medyczne Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.