Specjalizacje, Kategorie, Działy
WIM

W warszawskim WIM otwarto zmodernizowaną Klinikę Neurologiczną

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Karolina Kropiwiec/PAP
– Choroby sercowo-naczyniowe dziesiątkują nasze społeczeństwo. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji poprawimy niechlubne statystyki – powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. prof. Grzegorz Gielerak, podczas otwarcia zmodernizowanej Kliniki Neurologicznej.
Po remoncie oddział dysponuje 16 nowocześnie wyposażonymi i monitorowanymi stanowiskami przeznaczonymi dla najciężej chorych, głównie po udarze mózgu.

– To jedna z największych klinik w naszym instytucie i jedna z największych klinik neurologicznych w Warszawie, w której pomoc znajdą pacjenci wymagający m.in. interwencyjnego leczenia udaru mózgu – powiedział szef WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Poinformował, że modernizacja kliniki kosztowała 12 mln zł, a dotacje na ten cel udało się pozyskać z resortu obrony narodowej. – Klinika Neurologiczna, obok Kliniki Kardiologii, Zakładu Radiologii Interwencyjnej i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, stanowi układ domykający obszar opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi – wskazał dyrektor WIM.

Zwrócił uwagę, że choroby sercowo-naczyniowe wchodzą w skład chorób cywilizacyjnych i odpowiadają za niemal 50 proc. przyczyn zgonów.

Prof. Gielerak podkreślił, że zmodernizowana klinika będzie dysponować największymi na terenie Warszawy możliwościami leczenia pacjentów wymagających poważnych interwencji. W jej skład wchodzi oddział intensywnej terapii, który liczy aż 15 łóżek.

Jak dodał, Wojskowy Instytut Medyczny w swojej działalności chce przede wszystkim skupić się na leczeniu skutków chorób cywilizacyjnych. – Choroby sercowo-naczyniowe należą do grupy chorób, które najbardziej dziesiątkują nasze społeczeństwo. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji tę niechlubną statystykę poprawimy – powiedział szef WIM.

Kierownik Kliniki Neurologicznej prof. Adam Stępień akcentował, że 15 łóżek na intensywnej terapii zapewni komfort pracy lekarzom dyżurnym i całemu SOR-owi. – Ponad 50 proc. świadczeń zdrowotnych udzielanych na ostro w szpitalu dotyczy pacjentów neurologicznych. Dzisiaj zyskujemy nową jakość możliwości świadczenia usług chorym – podkreślił prof. Stępień.

Zastępca kierownika Kliniki Neurologicznej dr Jacek Staszewski powiedział, że w Polsce co 8 minut ktoś zapada na udar. – Udar jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu oraz najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że możemy w końcu otworzyć jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ale też w Europie, oddział udarowy, który będzie w stanie przyjąć większą grupę pacjentów i leczyć ich jeszcze skuteczniej niż do tej pory – stwierdził.

Zaznaczył, że stosowanie leczenia mechaniczną trombektomią to już nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość neurologii. – Wchodzimy aktualnie w erę neurologii interwencyjnej, która w końcu da możliwość pełnego powrotu do zdrowia osób chorujących na udar mózgu, ale też inne choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego – wskazał dr Staszewski.

Zaznaczył, że dostęp do sali udarowej wyposażonej w nowoczesne monitorowanie, możliwość korzystania z doświadczonej kadry medycznej WIM, wykorzystanie dwóch angiografów i dwóch rezonansów magnetycznych stawia klinikę na równi z czołowymi ośrodkami udarowymi w Polsce i Europie.

Przedstawiciel MON, generał dywizji Dariusz Pluta, podkreślił, że modernizacja kliniki to duży krok w rozwoju szpitala. – Wojskowy Instytut Medyczny jest bardzo ważną instytucją w Ministerstwie Obrony Narodowej. W ramach realizacji pakietu wzmocnienia i zwiększenia liczebności polskiej armii również zwiększamy możliwości zabezpieczenia personelu wojskowego – dodał.

Otwarcie Kliniki Neurologicznej wraz z wcześniejszym zakupem nowego aparatu w pracowni diagnostyki naczyniowej oraz nowo uruchomionym drugim aparatem rezonansu magnetycznego ma być kolejnym krokiem w budowaniu najnowocześniejszego w kraju systemu kompleksowej diagnostyki chorych z chorobami naczyniowymi mózgu.

Pacjenci z udarem niedokrwiennym mózgu będą mieli dostęp m.in. do leczenia z zastosowaniem trombektomii mechanicznej oraz stentowania naczyń domózgowych.

Po remoncie kliniki poprawie ma ulec także opieka nad pacjentami z chorobami demielinizacyjnymi układu nerwowego oraz chorobami układu pozapiramidowego. Aktualnie Klinika Neurologiczna WIM–PIB jako jedyna w kraju oferuje chorym na stwardnienie rozsiane (SM) kompleksową opiekę specjalistyczną (KOSM), polegającą na zapewnieniu dostępu chorym do wszystkich specjalistów i rehabilitacji w przyśpieszonym trybie.

Obecnie w programie Narodowego Funduszu Zdrowia leczenia SM pod opieką kliniki jest 600 chorych. W Oddziale Szybkiej Diagnostyki Neurologicznej powstała nowoczesna sala do leczenia lekami immunomodulującymi i leczenia chorych z dystonią z zastosowaniem toksyny botulinowej. Obecnie w placówce leczonych jest prawie 400 chorych na dystonię z całego kraju.

Nowo wyremontowana Kliniki Neurologiczna zacznie przyjmować pacjentów 6 marca.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.