Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zanieczyszczenie powietrza znacząco wpływa na demencję

Źródło: Komisja Europejska/CORDIS
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.07.2021
 
 
Ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych wzrasta wraz z narażeniem na drobne cząstki stałe zaliczane do grup PM2,5, PM10 oraz na dwutlenek siarki. Naukowcy zalecają ograniczenie emisji najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń w celu zmniejszenia występowania chorób, takich jak np. choroba Alzheimera.
Badanie brytyjskich naukowców wykazało, że zanieczyszczenie powietrza jest znacząco związane ze zwiększonym ryzykiem występowania demencji u osób w wieku 60 lat i starszych.

Badania te są pierwszymi, które ustalają związek między zanieczyszczeniem powietrza a demencją. Jednocześnie uwzględniają one inne ważne czynniki, takie jak spożywanie ryb, i identyfikują zanieczyszczenia przynoszące najwięcej szkód w zakresie funkcji poznawczych i w kontekście rozwoju choroby Alzheimera.

– Odkryliśmy, że zanieczyszczenie powietrza ma znaczący związek z demencją, nawet jeśli uwzględni się ekspozycję na dym tytoniowy w środowisku (ang. environmental tobacco smoke, ETS) i spożycie ryb – wyjaśnia prof. Ruoling Chen, który koordynował badania na Uniwersytecie w Wolverhampton (UoW) w Zjednoczonym Królestwie. Badania w ramach projektu DEMAIRPO przeprowadzono dzięki wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Ruoling Chen, profesor wydziału zdrowia publicznego i statystyki medycznej oraz kierownik globalnych badań nad zdrowiem i epidemiologią prowadzonych na UoW, wykorzystał nowe badanie kohortowe w Chinach i na tej podstawie stwierdził, że ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych wzrasta wraz z narażeniem na drobne cząstki stałe zaliczane do grup PM2,5, PM10 oraz na dwutlenek siarki. Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla i gazami ozonowymi nie podnosiło istotnie ryzyka zachorowania.

Niezbędny wkład w walkę z demencją
Zespół prof. Chena przeprowadził badanie kohortowe w grupie 7311 osób w wieku 60 lat i starszych, mieszkających na obszarach wiejskich i podmiejskich prowincji Zhejiang w Chinach. Analizy uwzględniały między innymi wywiady przeprowadzone w 2014 roku w celu uzyskania informacji podstawowych. W okresie dwuletniej obserwacji u 23 proc. grupy rozwinęła się jakaś forma upośledzenia funkcji poznawczych, a u 13 proc. jej przebieg był ciężki.

Praca prof. Chena, prowadzona w ramach projektu DEMAIRPO, stanowi istotny wkład w naukę dla krajów, które chcą walczyć z demencją – chorobą, która według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w 2050 roku będzie dotyczyć 152 milionów ludzi.

– Strategie ukierunkowane na zwalczanie najważniejszych przyczyn zanieczyszczenia powietrza powinny być integralnym elementem interwencji kognitywnych – twierdzą naukowcy, dzieląc się swoimi odkryciami opublikowanymi w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” w artykule „Impact of Air Pollution on Cognitive Impairment in Older People: A Cohort Study in Rural and Suburban China” („Wpływ zanieczyszczenia powietrza na upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych. Badanie kohortowe w Chinach na terenach wiejskich i podmiejskich”).

Jakość powietrza a choroba Alzheimera
Naukowcy zbadali również ryzyko występowania choroby Alzheimera w odniesieniu do wspomnianych sześciu rodzajów zanieczyszczenia powietrza i wskaźnika jakości powietrza (ang. air quality index, AQI) w kohorcie, a następnie przeprowadzili nowe badanie kliniczno-kontrolne w celu określenia niezależnego związku między narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a demencją i oddziaływaniami takiej ekspozycji na skutki związane z ekspozycją na ETS i spożyciem ryb.

Badania wykazały statystycznie nieistotne efekty oddziaływania, co sugeruje, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój demencji byłby podobny u osób narażonych na kontakt z ETS i u osób niemających kontaktu z dymem tytoniowym, a także u osób, które spożywają ryby w różnym zakresie.

Do poczynienia tych odkryć w badaniach populacyjnych nad demencją przyczyniła się niezmiernie współpraca UoW z Uniwersytetem Medycznym w Kantonie. Chen zamierza kontynuować badania.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe