Specjalizacje, Kategorie, Działy

Program Szkoły Mistrzów Tyreologii

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krzysztof Zielonka
|
Jak postępować w przełomie tarczycowym u dzieci i młodzieży zgodnie z rekomendacjami? Jakie są przyczyny, objawy i leczenie zespołu oporności na hormony tarczycy? Kiedy można odstąpić od biopsji zmiany ogniskowej w tarczycy? To kilka z wielu pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas Szkoły Mistrzów Tyreologii, która odbędzie się w Gdańsku 16 i 17 czerwca. Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński.
Na program czerwcowego wydarzenia składa się siedem sesji wykładowych, poświęconych najważniejszym problemom diagnostyki i terapii chorób tarczycy.

Pierwszego dnia mowa będzie między innymi o leczeniu niedoczynności tarczycy w różnych grupach wiekowych, a także o etiopatogenezie, obrazie klinicznym i terapii zapalenia tarczycy. Omówione zostanie ponadto podstawowe postępowanie w przypadku zmian ocznych u chorych z chorobą Gravesa i Basedowa.

Drugi dzień rozpocznie się od sesji chirurgicznej, w której trakcie zaprezentowane zostaną opracowane na podstawie najnowszych rekomendacji wskazania do leczenia chirurgicznego w tyreologii. Dr hab. n. med. Agnieszka Czarniecka wskaże, kogo, kiedy i jak operować. Następnie prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus opowie o „szarej strefie” w chirurgii tarczycy i o sytuacjach, kiedy skalpel nie jest optymalnym wyborem w terapii.

Podczas sesji diagnostycznej omówiona zostanie między innymi kwestia artefaktów w trakcie badania ultrasonograficznego tarczycy, a także przyczyny faktycznych i pozornych niezgodności pomiędzy stężeniem hormonów tarczycy a stężeniem hormonu tyreotropowego.

W sesji onkologicznej omówione zostanie postępowanie w raku tarczycy u dzieci i rzadkie nowotwory złośliwe gruczołu tarczowego oraz modelowa współpraca klinicysty z patologiem przy ocenie ryzyka złośliwości guzów tarczycy. Rola żelaza w patogenezie choroby Hashimoto i dieta w przewlekłym zapaleniu tarczycy będą ostatnimi tematami podczas tegorocznej konferecji.

Zapraszamy do zapoznania się z programem szczegółowym i do rejestracji!

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.