Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Najmniejsza sztuczna zastawka serca

Źródło: WUM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.04.2021
 
 
W Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci UCK zespół Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci UCK WUM, kierowanej przez prof. dr. hab. med. Macieja Karolczaka, przeprowadził operację wszczepienia najmniejszej mechanicznej zastawki serca u dwumiesięcznego dziecka.
Niemowlę urodziło się z wrodzoną wadą serca pod postacią wspólnego kanału przedsionkowo-komorowego oraz z nieprawidłowym aparatem podzastawkowym (postać spadochronowa).

Pacjentkę poddano złożonej korekcji wewnątrzsercowej, która ze względu na nasilone zaburzenia morfologii zastawek nie przyniosła oczekiwanego efektu funkcjonalnego. W kolejnych dobach pooperacyjnych dziecko rozwinęło ciężką niewydolność serca i zostało zakwalifikowane do operacji wszczepienia mechanicznej zastawki serca, ze wskazań życiowych.

Użyto najmniejszej, dostępnej od niedawna na świecie, zastawki Abott’s Masters (St. Jude) HP 15 mm specjalnie sprowadzonej na potrzeby operacji. W dniu operacji dziecko ważyło 3,8 kg. Operacje wymiany zastawki mitralnej u pacjentów poniżej pierwszego roku życia należą do niezwykłej rzadkości, a w przypadku masy pacjenta poniżej 4 kg można śmiało mówić o jednym z najmniejszych na świecie.

Operacja przebiegła bez powikłań, a funkcja serca z każdym dniem ulegała poprawie. Obecnie niemowlę przebywa w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci UCK WUM, w stanie ogólnym dobrym, na oddechu własnym.

Głównym operatorem i osobą kierującą zespołem był dr n. med. Michał Buczyński. W procesie diagnostycznym i terapeutycznym brali udział ponadto: dr Michał Zawadzki, Paulina Kopacz, dr Wojciech Mądry i dr Jacek Kuźma z Kliniki Kardiochirurgii, dr Monika Sobieraj – anestezjolog oraz zespół pielęgniarek i perfuzji bloku operacyjnego Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe