Ministerstwo Zdrowia

O nowej strategii walki z pandemią COVID-19

Udostępnij:
Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska zaprezentowali strategię walki z koronawirusem jesienią 2020 r. Mówili o zmianach w szpitalnictwie i o tym, że pacjenci z objawami infekcji będą się zgłaszać do podstawowej opieki zdrowotnej.
– Utworzymy trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów – mówił Niedzielski, opisując, że w szpitalach powiatowych będą funkcjonowały izolatki. To tam trafiać mają osoby zakażone koronawirusem. – Szpitale powiatowe nie będą jednak zajmować się leczeniem chorych na COVID-19, a jedynie odpowiedzialne będą za ich przyjęcie, rozpoznanie, wykonanie szybkiego testu, a następnie skierowanie do kolejnych placówek, gdzie wymagający tego pacjent otrzymywać będzie właściwe leczenie – na poziom drugi i trzeci, na leczenie specjalistyczne – zapowiedział Niedzielski.

Wiceminister Waldemar Kraska doprecyzował, że do szpitali drugiego poziomu zostaną przypisane najważniejsze szpitale z oddziałami zakaźnymi i internistyczno-zakaźnymi i specjalistycznymi. Powstanie ich 87. – W nich będziemy leczyć pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej i oddechowej, czyli podłączenia do respiratora – zapowiedział wiceminister Kraska.

Do szpitali trzeciego poziomu – dawnych jednoimiennych – wielospecjalistycznych będą trafiali chorzy w najcięższym stanie, chorzy na COVID-19 wymagający także leczenia innych schorzeń. Takich szpitali będzie nie 23 jak do niedawna, ale tylko 9.

To:
– Czwarty Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu,
– Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu,
– Szpital w Puławach,
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
– Samodzielny Publiczny ZOZ w Kędzierzynie Koźlu,
– Szpital MSWiA w Białymstoku,
– Szpital Megrez sp. z o.o. w Tychach,
– Miejski Szpital Wielospecjalistyczny w Poznaniu.

Co poza nowościami w szpitalach?

Zmiany organizacyjne dotyczące postępowania z pacjentami, u których występują objawy infekcji. Tacy chorzy będą się zgłaszać do podstawowej opieki zdrowotnej.

– Najpierw w formie teleporady, a gdy ich stan zdrowia po kilku dniach nie poprawi się, objawy się nasilą, będzie konieczne badanie fizykalne w poradni. Na jego podstawie lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjentów na testy przeciw koronawirusowi. Gdy wynik będzie ujemny, pozostaną pod opieką lekarza POZ. Jeśli okaże się dodatni, przejdą pod opiekę zakaźników – wytłumaczył Adam Niedzielski.

Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.