Specjalista od kondycji psychicznej seniorów

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia rozważa stworzenie specjalizacji z psychogeriatrii. Resort chciałby, żeby – analogicznie jak w przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży – byli specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym osób starszych.
- Powiedziała o tym wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas dyskusji na temat opieki psychiatrycznej nad najstarszą grupą pacjentów - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Wiceminister nie wykluczyła powstania takiej dziedziny jak psychogeriatria, jeśli nie w ramach odrębnej specjalizacji, to na przykład przez wykształcenie umiejętności w tym zakresie. Szczurek-Żelazko podkreśliła, że ministerstwo chciałoby, żeby – analogicznie jak w przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży – byli specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym osób starszych.

- Szczurek-Żelazko wskazała, że konsultanci krajowi i wojewódzcy rekomendują również zwiększenie liczby łóżek w istniejących oddziałach psychogeriatrycznych, wyodrębnienie w poradniach zdrowia psychicznego części zajmujących się wyłącznie osobami w wieku 65+, a także oparcie systemu wsparcia na mobilnych zespołach, które będą świadczyły usługi lecznicze, opiekuńcze, rehabilitacyjne w domu – co jest tańsze niż leczenie w warunkach stacjonarnych lepsze dla pacjenta - wyjaśnił "Dziennik Gazeta Prawna".

A co z reumatoortopedią?
Podczas środowego (20 lutego) posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw organizacji ochrony zdrowia, poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej zasugerował, aby stworzyć nową specjalizację. - Mam na myśli reumatoortopedię. Dlaczego? Bo nie można być dobrym we wszystkim – powiedział Ruciński. Co na to resort? - Powołano zespół, który przygotowywał wstępny projekt zmniejszający liczbę specjalizacji medycznych do 50 - odpowiedziała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

- Reumatoortopedia, to specjalizacja, która prędzej czy później się pojawi, przy coraz szerszej liczbie procedur, którą ortopedzi i chirurdzy urazowi mają do wykonania - wyjaśnił Ruciński.

- Pracujemy nad zmianami ustawy o zawodach medycznych, w której będą zdefiniowane konkretne specjalności. Dziś kształcimy lekarzy w 77 specjalnościach. To duża liczba - odpowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko. I dodała: - Powołano zespół, który przygotowywał wstępny projekt zmniejszający liczbę specjalizacji medycznych do 50. Projekt jest opiniowany przez konsultantów krajowych.

- Kiedy przygotujemy projekt ustawowej zmiany, i gdy zostanie ona wprowadzona, to określimy zakres konkretnych umiejętności w ramach poszczególnych specjalności. Procedury, o których mówi pan poseł Ruciński będą należeć do obowiązków przyznawanych reumatologom – odpowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko.

Przeczytaj także: "Certyfikat zamiast specjalizacji" i "Ruciński o dodatkowej specjalizacji, a Szczurek-Żelazko o zmniejszeniu liczby specjalności do 50".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.