1528 ratowników kontra Jacek Kurski

Udostępnij:
We wtorek (6 września) podpisów było niemal 1000, a w poniedziałek (12 września) po godzinie 16 już ponad 1500. Pod czym tak chętnie podpisują się ratownicy medyczni? Chodzi o list skierowany do prezesa "TVP", w którym przedstawiciele pogotowia krytykują jeden z odcinków serialu "Na sygnale".
Ratownicy Medyczni i instruktorzy pierwszej pomocy podpisani pod internetową petycją pod tytułem "AED w "Na Sygnale":
- Szanowny Panie Prezesie, mając na względzie zasady realizowania przez Telewizję Polską misji publicznej, pragniemy zwrócić uwagę na treści przekazane w setnym odcinku serialu "Na sygnale" emitowanego w "TVP2". Jako osoby poczuwające się do odpowiedzialności za edukację społeczeństwa w przedmiocie pierwszej pomocy chcemy zwrócić uwagę, że prezentowane tamże treści są szkodliwe społecznie i przyczyniają się do tworzenia barier w udzielaniu pierwszej pomocy - jakże ważnego ogniwa dla przeżywalności osób w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

Setny serialu "Na sygnale" prezentuje epizod, w którym osoba udzielająca pierwszej pomocy poszkodowanemu w stanie nagłego zatrzymania krążenia zostaje porażona impulsem elektrycznym z dostarczonego automatycznego defibrylatora zewnętrznego (ang. automated external defibrillator, AED). Dzieje się to po przypadkowym odklejeniu elektrod urządzenia. Zwracamy uwagę, że zdarzenie to jest niemożliwe albowiem każde urządzenie AED, niezależnie od jego producenta, w przypadku utraty kontaktu elektrod z ciałem poszkodowanego wydaje odpowiedni komunikat głosowy i uniemożliwia dostarczenie impulsu elektrycznego (wykonanie defibrylacji). Tym samym urządzenie AED jest bezpieczne dla osoby je obsługującej.

Mając na względzie powyższe stoimy na stanowisku, że przedstawiony w serialu "Na sygnale" epizod pozbawiony jest jakichkolwiek walorów edukacyjnych i wywołuje wśród osób bez wykształcenia medycznego wyłącznie strach przed użyciem AED. Tym samym prezentowana scena niweczy starania setek ratowników medycznych, instruktorów pierwszej pomocy oraz Europejskiej Rady Resuscytacji polegające na implementacji zasad prowadzenia podstawowych zabiegów ratujących życie i automatycznej defibrylacji zewnętrznej (ang. basic life support automated external defibrillation, BLS-AED). Wagę społecznej szkodliwości prezentowania w 100-odcinku serialu "Na sygnale" nieprawdziwych faktów dotyczących obsługi AED niech zobrazuje fakt, że użycie tego urządzenia przez osobę bez wykształcenia medycznego w ciągu pierwszych 3-4 minut od wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia skutkuje wzrostem przeżywalności nawet do 60 rpocent. Straszenie widzów obsługą AED nie zwiększy przeżywalności skutkując przeciwnym efektem!

Podsumowując, obecne stanowiska Europejskiej Rady Resuscytacji (ang. European Resuscitation Council, ERC), Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ang. American Heart Association, AHA) oraz Międzynarodowego Komitetu Łącznikowego ds. Resuscytacji (ang. International Liaison Committee on Resuscitation, ILCOR) podkreślają bezpieczeństwo stosowania AED przez laików nawet bez wcześniejszego przeszkolenia. Z uwagi na wagę społeczną edukacji społeczeństwa w zakresie podstawowych zabiegów ratujących życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, żądamy publicznego sprostowania błędu. Jednocześnie informujemy, że o sytuacji informowaliśmy redakcję serialu "Na sygnale", która pomimo naszych uwag nie zauważa szkodliwości prezentowania nieprawdziwych informacji.

Petycja podstępna jest na stronie internetowej "Petycjeonline" na podstronie: "AED w "Na Sygnale".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.