Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Bardzo komfortowo ►

Udostępnij:
– Czekają nas trudne czasy. Nie jest tak, że problemy związane z inflacją nie będą dotyczyć systemu opieki zdrowotnej. Sektor medyczny ze względu na gwarancję finansową – myślę o finansowaniu do 7 proc. PKB – jest jednak w bardzo komfortowej sytuacji – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas spotkania z dyrektorami szpitalami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozmawiał z zarządzającym podmiotami medycznymi i przedstawił plan pomocowy dla tych, którzy mają problemy z wypłatami podwyżek, wynikającymi z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych – w trakcie spotkania była możliwość zadania pytań. Skorzystał z niej zastępca dyrektora oddziału do spraw zarządzania i finansów krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii Waldemar Stylo.

– Czy resort przygotowuje rozwiązania, które są związane z tym, że wzrost minimalnych wynagrodzeń spowoduje podwyżkę pozostałych? – spytał Waldemar Stylo.

Zwrócił też uwagę na inflację.

– Ta wkrótce wyniesie 20 proc. i pieniądze, które są przeznaczone na podwyżki, jej nie pokryją – stwierdził Stylo, pytając, czy ministerstwo zrobi coś, aby rozwiązać ten problem.

Co na to minister?

Zażartował.

– Chcielibyśmy zlikwidować inflację, ale nie ma na to szansy – powiedział.

Po chwili było już poważniej.

– Czekają nas trudne czasy. Nie jest tak, że problemy związane z inflacją nie będą dotyczyć systemu opieki zdrowotnej. Sektor medyczny ze względu na gwarancję finansową – myślę o finansowaniu do 7 proc. PKB – jest jednak, w skali państwa, w bardzo komfortowej sytuacji – mówił.

– Od początku prac [nad ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego – red.] mieliśmy przekonanie, że nie finansujemy wyłącznie wzrostu minimalnych wynagrodzeń – była przewidziana „górka”, która miała kompensować obciążenia inflacyjne i pozostałe regulacje płacowe, nie tylko dotyczące minimalnych wynagrodzeń – kontynuował Niedzielski, dodając, że „uważnie monitoruje sytuację”. Zapewnił też, że „resort będzie analizował sytuację i w miarę możliwości przekazywać pieniądze do systemu”.

Wypowiedzi do odsłuchania poniżej.



Przeczytaj także: „Miliardy dla szpitali”

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.