Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Cieszyński o karach dla niepodłączonych do systemu P1

Autor: Krystian Lurka |Data: 07.11.2019
 
 
Zapowiedziano kary w wysokości 5 tysięcy złotych dla tych, którzy nie podłączą się do systemu P1. - Ministerstwo Zdrowia ma prawo oczekiwać przestrzegania pewnych standardów. Chcemy motywować podmioty lecznicze regulacjami na poziomie OWU. Na pewno wejdą one w życie przed końcem roku, bo od nowego będzie już obowiązek wystawiania e-recept - skomentował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
- Choć kadencja rządu dobiega końca, resort zdrowia pozostaje bardzo aktywny pod względem legislacyjnym. W ostatnich tygodniach do konsultacji skierowano kilka projektów rozporządzeń ważnych z punktu widzenia informatyzacji ochrony zdrowia. Najnowsze zobowiązuje placówki medyczne do podłączenia się do platformy P1 - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" i spytał Cieszyńskiego, czy to nowa forma nacisku na broniących się przed cyfryzacją.

- Rolą Ministerstwa Zdrowia jest przygotowanie dobrych regulacji, które pozwalają każdemu zorganizować pracę w sposób optymalny. Nie jest zadaniem ministra – poza wyjątkowymi przypadkami – bezpośrednio ingerować w pracę konkretnych placówek. Mamy wielu menadżerów bardzo dobrze zarządzających lecznicami, jednocześnie mamy duże oczekiwania ze strony organów prowadzących, jeśli chodzi o optymalizację kosztów, więc jestem przekonany, że wszyscy na coraz większą skalę będą wchodzili do systemu informatycznego – choćby kierując się motywacją stricte finansową. Dlatego proponujemy lekarzom rodzinnym, poradniom specjalistycznym i szpitalom dofinansowanie wydatków na informatyzację – zakup sprzętu, oprogramowania czy szkoleń. W przyszłorocznym planie finansowym NFZ będzie na to 100 mln zł - odpowiedział wiceminister zdrowia.

Cieszyński podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia ma prawo oczekiwać przestrzegania pewnych standardów.

- Dlatego zaproponowaliśmy zmianę rozporządzania o ogólnych warunkach umów tak, żeby każdy podmiot, który ma umowę z NFZ, dysponował certyfikatem i kontem w systemie. To rozsądne oczekiwanie, bo tak jak rozumiemy, że są sytuacje, kiedy nie da się wystawić e-recepty, to jednocześnie uważamy, że każdy powinien mieć taką możliwość. Chcemy motywować podmioty lecznicze regulacjami na poziomie OWU. Na pewno wejdzie ono w życie przed końcem roku, bo od nowego będzie już obowiązek wystawiania e-recept - zapowiedział Cieszyński.

Przeczytaj także: "Niepodłączeni zapłacą karę" i "Cieszyński: Rejestracja w zeszycie? Konieczna zmiana zarządzającego placówką" .

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe