Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krystian Maj/KPRM

Co, gdy jest ryzyko niewykorzystania szczepionek? ►

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 09.04.2021
 
 
– To jeszcze nie jest ten moment, aby „poluźnić” zasady, które obowiązują w przypadku niestawienia się osoby zapisanej na szczepienie – poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyk podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 kwietnia odpowiedział na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy osoby zapisane na szczepienie nie stawią się w wyznaczonym terminie i istnieje ryzyko niewykorzystania szczepionki.

– Analizując doświadczenia zarówno sytuacje w Polsce, jak i doświadczenia innych krajów, stwierdziliśmy, że to jeszcze nie jest ten moment, aby „poluźnić” w sposób zasadniczy te zasady, które obowiązują dzisiaj. Jeśli niewykorzystanych szczepionek będzie naprawdę dużo, wtedy takie rozwiązanie wprowadzimy – powiedział Michał Dworczyk, przypominając, że „zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2021 r., w sytuacji, kiedy pacjent nie zjawia się na szczepienie, można zaszczepić dowolnego innego pacjenta, który nie jest zapisany na termin, ale otrzymał już e-skierowanie”. Dodał, że „takich osób w Polsce jest ponad 10 milionów – w związku z tym jest z kogo wybierać”.

– Chcemy uniknąć nadużyć. Punkty szczepień powinny być przygotowane na takie sytuacje – mieć listy rezerwowe, kontakty pod ręką do osób, które są zapisane na kolejne dni – aby w sytuacjach niestawienia się pacjenta, zaprosić osobę, która jest zapisana na termin w kolejnym dniu i zaszczepić ją – wyjaśnił szef KPRM.Przeczytaj także: „W każdym powiecie będzie co najmniej jeden duży punkt szczepień” i „Liczba zaszczepionych na mapie”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe