Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krzysztof Ćwik/Agencja Gazeta

Elektrochemioterapia świadczeniem gwarantowanym

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Monika Stelmach |Data: 22.09.2020
 
 
Refundację elektrochemioterapii w lecznictwie szpitalnym zakłada nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wskazuje procedurę jako obiecującą metodę leczenia nowotworów złośliwych. Dokument trafił do konsultacji społecznych.
Elektrochemioterapia jest połączeniem dwóch metod leczenia – elektroporacji i chemioterapii (aplikacji cytostatyków). Najczęściej podczas zabiegu podawany jest chemioterapeutyk, zwykle bleomycyna (zazwyczaj podawana systemowo – dożylnie) i cisplatyna (podawana miejscowo do guza).

Celem elektrochemioterapii jest uzyskanie miejscowej kontroli nad guzem nowotworowym, wpływającym na pogorszenie jakości życia chorego lub wywołującym zagrażające życiu powikłania miejscowe. Zabieg przeprowadza się najczęściej w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym w przedziale 10-28 minut od podania pacjentowi chemioterapeutyku. Technika może być powtarzana, aby zwiększyć odsetek całkowitych odpowiedzi na leczenie.

Procedurę stosuje się w przypadku nieoperacyjnych, zaawansowanych nowotworów skóry oraz w terapii przerzutów nowotworów powstających w skórze lub tkance podskórnej, które nie kwalifikują się do innej terapii, na przykład w takich typach guzów nowotworowych jak płaskonabłonkowy rak komórek głowy i szyi, czerniak, rak podstawnokomórkowy, hypernephroma, mięsak Kaposiego, rak przejściowokomórkowy, gruczolak sutka i ślinianki.

Wyniki przeprowadzonego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, przeglądu wytycznych wskazują elektrochemioterapię jako obiecującą metodą leczenia nowotworów złośliwych. Może być skuteczną i bezpieczną opcją terapeutyczną w przypadku nieoperacyjnych nowotworów skóry, szczególnie w przypadku wcześniejszego zastosowania innych dostępnych metod leczenia nowotworu. Elektrochemia jest też niedrogą, szybką i łatwą techniką wykonywania leczenia miejscowego, niezależnie od rodzaju guza, z niskim poziomem działań niepożądanych i dyskomfortu pacjenta.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe