Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta

Gadomski o zadłużeniu szpitali

Autor: Krystian Lurka |Data: 28.11.2019
 
 
Wiceminister Sławomir Gadomski przedstawił dane o zadłużeniu szpitali po trzech kwartałach 2019 roku. Wyniosło 14,3 mld zł, a zobowiązania wymagalne wzrosły do 2,1 mld zł. Mimo to podczas czwartkowej konferencji prasowej uspokajał. - Nie ekscytujmy się nominalnym wzrostem zobowiązań - stwierdził.
- Po pierwsze, dane po trzech kwartałach zawsze są najsłabsze. Poza tym w październiku szpitale otrzymały dodatkowe pieniądze z NFZ przyznane w związku z podniesieniem wartości ryczałtów i procedur kontraktowanych oddzielnie - wyjaśnił Gadomski i podkreślił, że sytuacja na koniec roku powinna być lepsza.

Po drugie?

- Wzrost przychodów zawsze związany jest ze wzrost zobowiązań. Jest to relacja dość oczywista - przyznał Gadomski. Wyliczył, że w 2018 r. nakłady wynosiły 93,5 mld zł, a zobowiązania ogółem były w wysokości 13,1 mld zł, z kolei w 2019 r. nakłady to 102,9 mld zł, a zobowiązania 14,3 mld zł. - Zobowiązania wymagalne stanowią obecnie 2,1 mld zł i utrzymują się na poziomie 2 proc. - skomentował Gadomski i przyznał, że ich dynamika też nie powinna niepokoić.

O sprawie poinformowały „Dziennik Gazeta Prawna” i TVP Info.

Przeczytaj także: „Mierzejewski o długach IPiN” i „Brejza pokazał pismo dotyczące długów szpitalnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe