Wyślij
Udostępnij:
 
 
Adam Stępień/Agencja Gazeta

Janusz Cieszyński: Ministerstwo Zdrowia nie popiera zaostrzenia kar dla personelu medycznego

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 01.07.2020
 
 
– Zamierzamy z Ministerstwem Sprawiedliwości wydać wspólne stanowisko wskazujące, że nie ma jakichkolwiek przesłanek ku temu, aby zaostrzać przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za działania, które wykonują w związku z ratowaniem zdrowia i życia Polaków – oświadczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego.
Janusz Cieszyński pytany podczas środowej konferencji (1 czerwca) o to, czy resort zdrowia popiera zaostrzenie kar za błędy medyczne, odpowiedział, że na razie są zmiany na etapie prac w parlamencie. Zaznaczył, że nie było w tej kwestii konsultacji z rządem i ministrem zdrowia.

– Przepisy, które budzą wątpliwości w środowisku medycznym, powinny zostać wyjaśnione. To jest zbyt poważna sprawa, aby pozostawiać cokolwiek przypadkowi. Ministerstwo Zdrowia zamierza wyjaśnić sytuację i razem z Ministerstwem Sprawiedliwości przekazać wspólne stanowisko, które wskaże, że nie ma jakichkolwiek przesłanek ku temu, aby zaostrzać przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za działania, które wykonują w związku z ratowaniem zdrowia i życia Polaków – oświadczył Janusz Cieszyński. Podkreślił też, że nigdy nie było poparcia Ministerstwa Zdrowia dla jakichkolwiek przepisów, które miałyby zaostrzać odpowiedzialność karną wobec personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz wszystkich innych osób, które wykonują zawody medyczne.

– Nie było wniosku o przedstawienie opinii rządu do tego projektu po tym, jak został on zmodyfikowany w komisji. Projekt rządowy, w którego opiniowaniu brało udział Ministerstwo Zdrowia, nie zawierał takich zapisów – powiedział wiceminister Cieszyński.

Zmianom w Kodeksie karnym sprzeciwił się samorząd lekarski. NRL stwierdził, że są kolejną próbą ukrytego zaostrzenia odpowiedzialności karnej lekarzy i lekarzy dentystów za błędy medyczne. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, by wstrzymał wejście w życie nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego, którą wprowadza się na mocy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

Jednocześnie samorząd lekarski przypomniał, że zmienione zapisy wpływają bezpośrednio na zasady wymierzania przez sądy kar za nieumyślne spowodowanie śmierci i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a po zmianie tego konkretnego artykułu sprawcy – w wielu przypadkach – będzie groziła kara więzienia. Jak zauważył, sąd będzie miał bardzo ograniczone możliwości wymierzania kary grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności.

Przeczytaj także:„Dr Krzyżanowski: Rząd przedmiotowo traktuje lekarzy, decyzje zapadają ponad naszymi głowami”, „Zaostrzanie kar za błędy medyczne nie poprawi bezpieczeństwa pacjentów”, „Prezes Matyja sprzeciwia się zmianom w Kodeksie karnym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.