Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Komisja Europejska zapewni dostęp do remdesiwiru w leczeniu COVID-19

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.07.2020
 
 
KE podpisała umowę z firmą farmaceutyczną Gilead. Pozwoli to na zabezpieczenie odpowiedniej liczby dawek leku Veklury – nazwa handlowa remdesiwiru – i umożliwi leczenie około 30 tysięcy pacjentów z ciężkimi objawami COVID-19. Od sierpnia partie Veklury będą dostarczane państwom członkowskim i Wielkiej Brytanii.
– W ostatnich tygodniach komisja współpracowała z Gilead, aby osiągnąć porozumienie zapewniające dostarczenie do UE zapasów pierwszego środka dopuszczonego do stosowania w leczeniu COVID-19. Umowa umożliwi leczenie tysięcy pacjentów. Komisja nie szczędzi starań na rzecz zapewnienia dostępu do bezpiecznej i skutecznej terapii oraz wspiera prace nad opracowaniem szczepionek przeciwko koronawirusowi. Podpisany dokument jest kolejnym ważnym krokiem w walce z tą chorobą – mówi komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

KE przygotowuje również wspólne zamówienie na dalsze dostawy leku, które mają pokryć dodatkowe potrzeby i zapewnić dostawy od października.

O remdesiwirze
Remdesiwir jako pierwszy lek uzyskał warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu 3 lipca – we wskazaniu COVID-19 stosuje się go u osób dorosłych i nastolatków w wieku od 12 roku życia z zapaleniem płuc, które wymagają podawania tlenu. Wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu złożono do Europejskiej Agencji Leków (EMA) 8 czerwca. Zalecenie EMA przyjęły państwa członkowskie za pośrednictwem Stałego Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi.

Chociaż lek dopuszczono do obrotu w UE, to nadal jest monitorowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Firmę Gilead poproszono również o przedłożenie do Europejskiej Agencji Leków końcowych sprawozdań z badań remdesiwiru do grudnia 2020 r.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe