Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kopeć: Lek biopodobny to nie wyrób czekoladopodobny
Źródło: KL, Rzeczpospolita
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.08.2018
 
 
- Leki biopodobne są tak samo bezpieczne i skuteczne jak leki biologiczne referencyjne, którymi już jesteśmy leczeni. Straszenie nimi pacjentów to efekt walki o rynek – uważa Krzysztof Kopeć, prawnik i prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Krzysztof Kopeć w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi o lekach biologicznych biopodobnych, które wchodzą na listę refundacyjną po dziesięciu latach wyłączności cenowej leków oryginalnych.

– Ich nazwa źle się kojarzy. Tak pejoratywnie jak wyrób czekoladopodobny. Z prof. Bralczykiem analizowaliśmy temat i według nas te leki powinny się nazywać „leki biologiczne biorównoważne". One są tak samo skuteczne i tak samo ważne w terapii jak leki biologiczne oryginalne, czyli referencyjne. Przede wszystkim jednak są bardziej dostępne, ponieważ konkurencja wymusza obniżkę cen. Może ona sięgać nawet 50 proc. – mówi Krzysztof Kopeć. Jego zdaniem leki biorównoważne są też bezpieczne.

Przeczytaj także: "Leszek Borkowski: Większy dostęp do leków biopodobnych to niezbędne leczenie dla większej liczby pacjentów".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe