Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krzysztof Chlebus o tym, czy szpitale tracą na szkoleniu lekarzy
Źródło: KL, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.08.2018
 
 
Zdaniem dr. n. med. Krzysztofa Chlebusa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i byłego wiceministra zdrowia, zobowiązania wymagalne szpitali klinicznych to konsekwencja nieadekwatnego finansowania i... fakt, że placówki muszą kształcić lekarzy.
– Z punktu widzenia płatnika, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, placówka kliniczna to taki sam podmiot jak szpital powiatowy. I chociaż często zatrudnia najlepszych specjalistów, ma bardzo zaawansowany sprzęt, za świadczenia dostaje tyle samo lub niewiele więcej pieniędzy. Tymczasem wykształcenie lekarzy jest procesem bardzo drogim. Taki szpital musi bowiem zatrudniać znacznie więcej lekarzy, w dodatku mających umiejętności dydaktyczne. A dofinansowanie dydaktyki klinicznej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest nieadekwatne do potrzeb – argumentuje dr Chlebus, który w 2013 r. przedstawił projekt ustawy o szpitalach klinicznych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Projekt zakładał większe finansowanie ośrodków, które zajmują się szkoleniem kadry medycznej i preferencyjnych warunków przy kontraktowaniu świadczeń (wówczas obowiązywał bowiem system efektywnościowo-kosztowy, a szpitale podpisywały kontrakty z NFZ, podczas gdy dziś mają ryczałt).

Przeczytaj także: "Gadomski o tym, czy oddłuży instytuty medyczne" i "1 203 286 467 złotych długu, czyli instytuty to kolosy na glinianych nogach".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe