Krzysztof Łanda: Ministerstwo Zdrowia jest jednym z najtrudniejszych miejsc pracy w całym rządzie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL, Rynek Aptek
Były wiceminister odpowiedział na pytanie, jak ocenia swoją pracę w resorcie zdrowia. - Decyzje refundacyjne, koszyk, wycena procedur, prawo farmaceutyczne, refundacja wyrobów medycznych, mapy potrzeb zdrowotnych są newralgiczne dla społeczeństwa i systemu opieki zdrowotnej, ale jednocześnie to bardzo trudne zakresy zadań. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w tych obszarach narusza czyjeś interesy - przyznał Łanda.
Łanda rozmawiał z "Rynkiem Aptek".

- Dla każdego, zarówno dla decydentów jak i dla interesariuszy wprowadzanie zmian we wspomnianych zakresach nie jest łatwe. Po stronie rządowej zawsze trzeba się liczyć też z oporem biurokratycznej materii, oczywiście jeśli ktoś chce rzeczywiście pracować nad realnymi zmianami. Dlatego trzeba prawidłowo zdefiniować cele, określić zakresy zmian, zaprojektować nowe narzędzia systemowe i prawidłowo zakomunikować to wszystko, tak by zarówno ministerstwo, jak i interesariusze mogli się zawczasu przygotować. Po stronie interesariuszy ci, którzy mają (nie zawsze trafne) obawy, że stracą na zmianach, krzyczą głośno i krzyczą natychmiast. Do tego się trzeba przyzwyczaić i uszanować prawo interesariuszy do wyrażania opinii. Tłumaczenie wymaga profesjonalizmu i cierpliwości. Dopiero z czasem w toku konsultacji społecznych lub vacatio legis przepisów rozpoczyna się trudny proces dostosowania środowiska do zmiany. Po drugie, kluczowe jest przyzwyczajenie się do tego, że zarówno każda decyzja, jak i każda zapowiedź zmiany decyzji może być przedmiotem oceny i krytyki medialnej. Rząd powinien mieć odpowiednie kadry i środki, żeby skutecznie i na bieżąco walczyć z zakłamaniami, które pojawiają się przy tej okazji w przestrzeni medialnej - przyznał Krzysztof Łanda w rozmowie z "Rynkiem Aptek".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.