Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lista dziesięciu niedostępnych leków

Autor: Krystian Lurka |Data: 28.02.2020
 
 
Tagi: lek, leki
- Na liście leków deficytowych i bez łatwo dostępnych zamienników jest 48 pozycji. To dwa mniej niż w grudniu 2019 r., ale o osiem więcej niż pół roku temu – wynika z raportu portalu „GdziePoLek”. Nadal brakuje leków na choroby tarczycy i na Parkinsona. Prezentujemy listę dziesięciu farmaceutyków niedostępnych w aptekach.
– Znów jest kłopot z dostępnością do leku na tarczycę Euthyrox N, w szczególności w dawce 88 µg. W trudnej sytuacji są też pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona – mówi Olga Sierpniowska, magister farmacji z „GdziePoLek”, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Sierpniowska wylicza dziesięć farmaceutyków niedostępnych w aptekach (nazwa leku, poprzednia dostępność, obecna dostępność):
- Azyter - 35 proc. – 0 proc.,
- Betadrin - 81 – 0,
- Betnovate C maść – 39 – 2,
- Dalacin krem – 35 – 1,
- Duracef 05,/5ML – 56 – 4,
- Euthyrox N 88 – 90 – 3,
- Methotrexat-Ebewe 10 MG – 62 – 2,
- Systern 50 – 75 – 0,
- Systern Conti – 86 – 0,
- Vetira 500 MG – 49 – 4.

Lista uwzględnia preparaty, których nie można kupić w aptece albo ich znalezienie wymaga odwiedzenia przynajmniej kilku placówek.

Publikuje ją „Dziennik Gazeta Prawna”. Sporządzono ją na podstawie danych z „GdziePoLek”.

Przeczytaj także: „Jörg Geller: Lista leków zagrożonych brakiem dostępności jest błędna”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe