Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Metro w szpitalu

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.12.2020
 
 
Polskie studio zwyciężyło w międzynarodowym konkursie International Academy for Design and Health. Nagrodzono je w kategorii Innowacyjny Projekt za „nowatorskie rozwiązania, które kształtują przyszłość i mają pozytywny wpływ na całokształt opieki zdrowotnej”, czyli stworzenie „Pieszego Metra” w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
W placówce stworzono system ułatwiający poruszanie się wewnątrz instytutu, który obejmuje ponad 20 budynków połączonych siecią podziemnych korytarzy. Projekt nawiązuje do rozwiązań znanych z komunikacji publicznej. Stworzono siedem „linii metra” łączących budynki, z kolei w ich najważniejszych punktach powstały „stacje”. Każdą z tras charakteryzuje odrębny kolor, numer i temat przewodni, na przykład linia niebieska – woda, linia zielona – las. Na „stacjach” zamontowano kolorową grafikę i nadano im wesołe nazwy – Stacja Hipcio, Stacja Wiewiórka. Ideą projektu było maksymalne uproszczenie komunikacji w szpitalu.

Za przedsięwzięcie odpowiadało Medical Design Studio.

Co o projekcie mówili przedstawiciele nagrodzonych?

– Pobyt w szpitalu zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów, jest często traumatycznym przeżyciem. Naszą misją jest tworzenie atmosfery redukującej stres pacjentów, wpływającej na pozytywne nastawienie. Staramy się patrzeć oczami dziecka, aby wykreować otoczenie, które zaciekawi małych pacjentów i poprawi ich nastrój – przyznał prezes Medical Design Studio Wojciech Drąg.

O konkursie
International Academy for Design and Health to jeden z najważniejszych na świecie programów zajmujący się projektowaniem placówek medycznych zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. W konkursie przeprowadzonym przez tę organizację biorą udział projekty z całego świata. Poza polską firmą nagrodzono między innymi te z Włoch, Australii, Chin i Belgii.

Więcej o konkursie na stronie: www.designandhealth.org/international-academy-awards-2020.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe