Wyślij
Udostępnij:
 
 

Miłkowski o długach szpitali powiatowych

Źródło: Sejm, Prawo.pl
Autor: Krystian Lurka |Data: 15.03.2019
 
 
Wiceminister Maciej Miłkowski poinformował, że w sieci jest 297 szpitali, których organem założycielskim jest powiat i miasto, a ich zobowiązania wzrosły z 4,7 mld zł do 5,3 mld zł.
Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia omówiono sytuację finansową szpitali powiatowych i funkcjonowanie sieci szpitali po wejściu w życie ustawy z 23 marca 2017 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- W sieci jest 297 szpitali powiatowych, a wartość zobowiązań ogółem w tych szpitalach wzrosła z 4,7 miliarda zł do 5,3 miliarda zł - poinformował Miłkowski. - Największy wzrost zobowiązań jest na Podkarpaciu i na Śląsku, odpowiednio - o 107 mln zł, a o 100 mln zł - wyjaśniło "Prawo.pl".

A roszczeniowość pracowników w szpitalach powiatowych jest nie do opisania
Waldemar Malinowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej 7 marca podkreślił, że ostatnie decyzje ministra Szumowskiego sprawiły, że szpitale powiatowe znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

- Kłopoty pojawiły, bo nie ma ministerialnego finansowania obiecanych podwyżek wynagrodzeń - wyjaśnił Malinowski. I przypomniał, że minister zobowiązał się do podniesienia wynagrodzeń pielęgniarek, ratowników medycznych i lekarzy zatrudnionych na etacie, a dodatkowo planuje podwyżki dla diagnostów i rehabilitantów medycznych. - Roszczeniowość pracowników jest nie do opisania. Powoli przestajemy sobie z tym radzić. Bez zmiany sposobu finansowania procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych część szpitali zostanie zamknięta - ocenił. I wyjaśnił, że organy założycielskie szpitali powiatowych, czyli samorządy, nie są dłużej w stanie utrzymywać szpitali.

- Koszty związane z wynagrodzeniami przekraczają już 70 proc., a w niektórych przypadkach dochodzą do 80-85 proc. udziału w kosztach ogólnych. Ten, kto zarządza jakimkolwiek przedsiębiorstwem wie, że z takim udziałem kosztów wynagrodzeń firmy nie da się utrzymać - zaznaczył Malinowski.

Przeczytaj także: "Malinowski: Roszczeniowość pracowników w szpitalach powiatowych jest nie do opisania".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe