Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nie ustępujcie miejsca starszym w tramwaju
 
Działy: Aktualności
Ustępowanie miejsca osobom starszym w tramwajach jest utożsamiane z byciem dobrze wychowanym. Tymczasem brytyjski naukowiec Muir Gray apeluje do młodych, by nie zwalniali miejsc siedzących dla osób starszych. W imię dobra tych ostatnich.
Dlaczego? Choć może się to wydawać zaskakujące, ustępowanie starszym osobom miejsca w środkach komunikacji publicznej może wyrządzić im więcej szkody niż pożytku.

- Przekonany jest o tym Muir Gray, wykładowca oksfordzki oraz specjalista od zdrowia seniorów. Jak mówi, starsze osoby powinny być bardziej zachęcane do stania, ponieważ ten niewielki wysiłek pozwala im zachować lepszą formę fizyczną – pisze „Fakt”.

- Powinniśmy zachęcać seniorów do aktywności fizycznej, nie pozwalajmy im iść na łatwiznę. Niech spacerują przynajmniej 10 minut dziennie, wchodzą po schodach zamiast jechać windą. Następnym razem zanim ustąpisz miejsca takiej osobie, zastanów się dwa razy. Stanie jest dla nich świetnym ćwiczeniem - przekonuje Muir Gray.

Z takim stanowiskiem zgadzają się inni brytyjscy eksperci. Jak mówią, aktywność fizyczna osób starszych może mieć zbawienny wpływ na ich zdrowie. Regularny ruch może odjąć na biologicznym zegarze aż dziesięć lat!

- Musimy walczyć z przekonaniem, że aktywność fizyczna jest dla ludzi młodych, a seniorzy powinni odpoczywać. Gimnastyka, spacery, prace w ogrodzie poprawiają zdrowie i jakość życia, to potwierdzony naukowo fakt - przekonuje Scarlett McNally w artykule opublikowanym w "The British Medical Journal".
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe