iStock

Niższe wymogi dla uczelni – projekt nowelizacji

Udostępnij:
Choć w październiku medyków będzie kształcić rekordowa liczba uczelni – 29 – rządzący chcą wprowadzić ułatwienia w uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie kierunków lekarskich – wynika z projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, złożonego w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.
– Projektodawcom najwyraźniej musi bardzo spieszyć się ze zmianami, bo przepis dotyczący pozwoleń na otwarcie kierunku medycznego jako jedyny ma wejść w życie dzień po publikacji nowej ustawy w Dzienniku Ustaw – komentuje „Rzeczpospolita”, wyjaśniając, że „zgodnie z projektem kierunek lekarski będzie mogła prowadzić między innymi uczelnia, która kształci już pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów czy ratowników medycznych i ma jakąkolwiek, choćby najniższą, kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu”.

Jest też inny warunek – musi zatrudniać przynajmniej dwunastu nauczycieli akademickich prowadzących działalność naukową. Ma to być ich podstawowe miejsce pracy.

Przedstawicielką wnioskodawcy jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Zieliński.

Etap legislacyjny projektu – przed pierwszym czytaniem.

Udostępniamy projekt w całości.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: „Kierunek lekarski w Pile?”, „Lekarz ze szkoły Mieszka I”, „Ilu jest, a ilu potrzeba lekarzy – i jak punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia”, „Czy potrzebujemy aż tylu lekarzy?” i „Zdrowa konkurencja”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.