O zarobkach w sektorze badań klinicznych ►

Udostępnij:
Liczba badań klinicznych w porównaniu z 2019 r. ma zwiększyć się o 30 proc. dzięki poświęconej im ustawie, nad której projektem pracują parlamentarzyści. To oznacza, że potrzebni będą nowi pracownicy. Ile mogą zarobić? O tym mówi Justyna Uman-Ntuk, ekspertka zajmująca się rynkiem pracy w sektorze badań klinicznych.
Justyna Uman-Ntuk z platformy z ofertami pracy w branży farmaceutycznej pharmajobs.pl omawia „Raport płac i preferencji pracowników. Badania kliniczne 2022”.

– Branża badań klinicznych jest jedną z najbardziej pożądanych wśród zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej. Stabilizacja, szansa na rozwój, wysokie wynagrodzenia i atrakcyjne pakiety pozapłacowe przyciągają nowych i doświadczonych pracowników. W ostatnich latach odnotowujemy duże zainteresowanie Polską przez globalne koncerny farmaceutyczne – powstaje wiele hubów, a tym samym wiele nowych miejsc pracy dla specjalistów. Duże zapotrzebowanie na pracowników powoduje, że wielu pracodawców oferuje programy rozwoju, szkolenia oraz pomaga w szybkim zdobyciu nowej wiedzy i kompetencji – mówi Justyna Uman-Ntuk, podkreślając, że z „Raportu płac i preferencji pracowników. Badania kliniczne 2022” wynika, na jakie pensje mogą liczyć pracownicy.

– Z raportu wynika, że wśród osób posiadających do trzech lat doświadczenia 54 proc. respondentów deklaruje miesięczne wynagrodzenie brutto w przedziale 4–8 tys. zł, a ponad 30 proc. zarabia powyżej 8 tys. zł brutto miesięcznie. Pracownicy z 4–5-letnim doświadczeniem miesięcznie otrzymują najczęściej między 10 a 18 tys. zł brutto. Wśród osób z doświadczeniem powyżej 10 lat połowa ankietowanych informuje o zarobkach mieszczące się w wysokości 16–20 tys. zł brutto. Aż 17 proc. osób wskazuje wynagrodzenie przekraczające 30 tys. zł brutto miesięcznie – wymienia ekspertka, dodając, że „dominującą formą zatrudnienia w sektorze badań klinicznych jest umowa o pracę – to jest około 91 proc.”.

Justyna Uman-Ntuk podaje przykłady stanowisk i wysokości zarobków.

– Ankietowani na stanowisku clinical research coordinator, czyli koordynator badań klinicznych, deklarują zarobki rozpoczynające się od kwot poniżej 4 tys. zł i wynoszące aż do 10 tys. złotych brutto. Prawie połowa koordynatorów zarabia między 4 a 6 tys. zł brutto, a jedna trzecia poniżej 4 tys. zł brutto – wylicza w „Menedżerze Zdrowia”.

– Na stanowisku clinical research associate-I, czyli monitor badań klinicznych I, zarabia się od 4 do 16 tys. zł brutto. W tej pracy widać duże różnice w pensjach. Wiele firm w inny sposób definiuje zakres obowiązków, co przekłada się na różnice w wynagrodzeniu. Pomimo takiego rozkładu danych 84 proc. ankietowanych zarabia powyżej 8 tys. zł brutto miesięcznie, a 38 proc. deklaruje zarobki między 12 a 14 tys. zł brutto – informuje Justyna Uman-Ntuk.

– Zarobki na stanowisku clinical research associate-II to wynagrodzenie do 18 tys. złotych brutto. Deklarowane zarobki rozkładają się w podobnym stopniu między przedziałami 12–14 tys. zł brutto oraz 14–16 tys. zł brutto – wymienia.

– Pensje osób pracujących jako senior clinical research associate i clinical research associate-III to od 14 do 20 tys. zł brutto. Niemal 60 proc. ankietowanych deklaruje, że zarabia pomiędzy 16 a 18 tys. złotych brutto – mówi ekspertka w „Menedżerze Zdrowia”.

Ile kobiet pracuje w branży, z czego najbardziej zadowoleni są pracownicy i czy mają możliwość pracy zdalnej?

Także o tym mówi ekspertka.

Prezentacja raportu powstałego na podstawie danych zebranych od marca do września 2022 r. w całości do obejrzenia poniżej.Raport do ściągnięcia jest na stronie internetowej: pharmajobs.pl/raport-plac.

Przeczytaj także: „Szczepienia przeciw grypie w aptekach”, „W Sejmie o badaniach klinicznych”, „Badania kliniczne produktów leczniczych – przyjęto projekt ustawy”, „Ile zarabiają lekarze – raport” i „Czy w ministerstwie zarabiają za mało?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.