Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany?

Źródło: KL, Tvp.info
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 02.11.2015
 
 
Od niedzieli (1 listopada) zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znajdą się 74 nowe produkty dostępne w aptekach. Pojawią się na niej również leki stosowane w terapii pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
Jak donosi "Tvp.info", w porównaniu z poprzednią listą dla 339 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 43,09 zł do 1 gr) a dla 262 produktów - wzrośnie (od 1 gr do 873,18 zł). W komunikacie podano ponadto, że dla 494 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 43,09 zł do 1 gr), a dla 181 produktów - wzrosną (od 1 gr do 2,36 zł).

Poza tym, na nowej pojawi się m.in. lek zawierający acidum ursodeoxycholicum, refundowany z poziomem odpłatności 30 procent we wskazaniach: zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych związane z mukowiscydozą oraz pierwotna żółciowa marskość wątroby w początkowym stadium choroby.

Nowością jest też lek zawierający hydroksycortisonum w tabletkach, refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, w tym m.in. w przypadku leczenia substytucyjnego w pierwotnej i wtórnej niewydolności kory nadnerczy. Lek będzie dostępny z odpłatnością 30 procent. Pozostałe produkty, które od 1 listopada znajdą się w części aptecznej wykazu refundacyjnego, są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Zwiększony zostanie dostęp do terapii w przypadku nowo rozpoznanej padaczki w związku z rozszerzeniem o tę chorobę zakresu wskazań refundacyjnych leków zawierających oxcarbazepinum. W nowym obwieszczeniu nie znajdzie się 10 produktów obecnych w poprzednim. Dla 94 produktów wprowadzono obniżki cen.

W ramach programu lekowego leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C poszerzony zostanie zakres wskazań refundacyjnych dla leku zawierającego peginterferon alfa-2a. Lek ten - dotychczas refundowany u dorosłych pacjentów - będzie dostępny również dla pacjentów od piątego roku życia. Poszerzy to, jak wskazuje resort, dostępne opcje terapeutyczne dla najmłodszych pacjentów z aktywnym wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

W ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową refundacją zostanie objęty lek zawierający sofosbuwir oraz lek zawierający sofosbuwir oraz ledipaswir.

Refundacją zostaną objęte kolejne leki zawierające substancje czynne: bortezomib, doksorubicyna, octan glatirameru i worykonazol. Dla 13 leków zawierających sześć substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 2457 zł do 3,80 zł).
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe