Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pakt z diabłem

Autor: Krystian Lurka |Data: 08.10.2019
 
 
Niedozwolone klauzule w umowach z lekarzami są coraz powszechniejsze, najczęściej próbuje się wymusić na nich zgodę na dodatkowe obowiązki.
- Problem najczęściej dotyka rezydentów, bo są oni najbardziej uzależnieni od szkolącej ich jednostki. Są związani koniecznością szkolenia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i cytuje Bartosza Fiałka z zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: - Są umowy, których nie można nie podpisać, żeby realizować program rezydentury.

Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i jeden z liderów Porozumienia Rezydentów, przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że istnieje obawa, że sprzeciw i ewentualna walka z pracodawcą odbiją się na szkoleniu i utrudnią ukończenie specjalizacji.

Niezgodne z prawem klauzule w umowach dotyczą nierzadko wymagania od rezydentów dodatkowego ubezpieczenia OC i NNW przy stażach wewnętrznych. Powszechne są również tzw. lojalki. - Czyli zapisy dotyczące zakazu konkurencji, które w naszej ocenie są bezprawne. Chodzi o sytuacje, gdy pracodawca żąda, żeby go informowano o innych miejscach pracy, i ma w zasadzie prawo zabronić podejmowania dodatkowego zatrudnienia – tłumaczy Jankowski.

- Najczęstszym problemem jest także nakładanie na lekarzy zbyt wielu obowiązków, wykraczających poza ich kompetencje, np. przez delegowanie ich na inne oddziały i zmuszanie do pracy w kilku jednostkach, a nie tylko tej, która wynika z programu specjalizacji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gdybym Jankowski był ministrem zdrowia, to...
Jankowski w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" odpowiedział, co zrobiłbym gdyby był ministrem zdrowia.

- Wszedłbym na stronę internetową akcji "Polska to chory kraj" [www.polskatochorykraj.pl - informuje redakcja] i podpisał się pod zamieszczonym tam manifestem. Zachęcałbym też do tego innych. Dlaczego? Bo Ministerstwo Zdrowia nie jest "mocnym" resortem w rządzie, a minister zdrowia potrzebuje wsparcia i argumentów w rozmowach z ministrem finansów i premierem. Działania, które sprawiają, że zdrowie jest najważniejszym tematem dla opinii publicznej, wzmacniają pozycje Ministerstwa Zdrowia, są karta przetargową do negocjowania niezbędnych reform na forum rządu - wyjaśnił Jankowski.

Przeczytaj także: "Jankowski: Gdybym był ministrem zdrowia, to...".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe