Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Post Scriptum – Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 – transmisja ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 27.01.2022
 
 
Za nami wirtualna konferencja Post Scriptum – Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022, podczas której eksperci wymienili się doświadczeniami i pomysłami na poprawę systemu opieki zdrowotnej – mówili między innymi o profilaktyce jako świadomym zarządzaniu zdrowiem, kadrach w ochronie zdrowia, sytuacjach kryzysowych oraz problemach szpitali klinicznych. Udostępniamy nagranie.
W konferencji wzięli udział specjaliści i decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce, liderzy opinii, reprezentanci najważniejszych organizacji sektora zdrowotnego.

W czasie Post Scriptum – Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 zorganizowano pięć sesji – krótko je opisujemy.

Profilaktyka
Pierwsza [rozpoczyna się w 16. minucie i 24. sekundzie nagrania na dole strony – informuje redakcja] to „Profilaktyka – świadome zarządzanie zdrowiem”, którą moderował redaktor Michał Dobrołowicz, a panelistami byli:
– Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny,
– Agnieszka Mastalerz-Migas, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej UMW, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej,
– Andrzej Mądrala, członek rady Pracodawców RP,
– Jarosław Pinkas, krajowy konsultant do spraw zdrowia publicznego, były główny inspektor sanitarny,
– Michał Rybak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych LUX MED,
– Jolanta Walusiak-Skorupa, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera,
– Piotr Warczyński, ekspert Pracodawców RP.

W czasie panelu zaprezentowano i omówiono raport Pracodawców RP o zachowaniu zdrowia jako najważniejszej wartości codziennego życia każdego z nas oraz konieczności i opłacalności inwestowania w profilaktykę zdrowotną.

Paneliści starali się odpowiedzieć na pytania, co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo żyli jak najdłużej i w dobrym zdrowiu, w jaki sposób państwo powinno pomagać nam w dbaniu o zdrowie oraz jak najlepiej realizować działania profilaktyczne i wczesną diagnostykę. Mówiono też o wykorzystaniu profilaktyki i wczesnej diagnostyki w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Kadry
Druga sesja to „Kadry w ochronie zdrowia – sesja Polskiej Federacji Szpitali i Fundacji Nie Widać Po Mnie” [rozpoczyna się w 1. godzinie 24. minucie i 35. sekundzie nagrania].

Moderatorem była Beata Buchelt z Katedry Zarządzania Kapitałem Ludzkim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a w dyskusji wzięli udział:
– Anna Baranowska, dyrektor zarządzająca Grupy MedJobs HR,
– Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie,
– Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare,
– Joanna Konopka, zastępca dyrektora do spraw koordynacji i rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,
– Ewa Mojs z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– Mariusz Nowak, dyrektor Śląskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
– Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.

Mówiono o założeniach nowoczesnego HR, stanie psychicznym pracowników ochrony zdrowia, certyfikowaniu kadry zarządzającej, budowaniu marki organizacji w kontekście jakości kadr, przywiązaniu pracownika do marki, efektywności pracy w pandemii, zaangażowaniu pracownika, konieczności transformacji motywatorów w dobie pandemii, a także o tym, jak efektywnie zarządzać personelem.

Zarządzanie kryzysowe
Trzeci panel nosił tytuł „Jak przygotować się na kolejne pandemię – zarządzanie kryzysowe w ochronie zdrowia” [rozpoczyna się w 2. godzinie 25. minucie i 19. sekundzie nagrania].

Rozmowę moderował były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski.

Na tytułowe pytanie odpowiedzieli:
– Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i przewodniczący Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP,
– Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali.

Poza tym zastanawiano się, kto powinien zajmować się problemami epidemicznymi w Polsce i co zrobić, aby system ochrony zdrowia był lepiej przygotowany na kolejne pandemie. Mówiono też o centralizacji zarządzania, oceniono, czy to dobry sposób na skuteczne radzenie sobie z zagrożeniami, i zastanawiano się, czy szpitale powinny mieć rezerwy, które można byłoby wykorzystać w sytuacji zagrożenia.

Sztuczna inteligencja
Czwarta sesja to „AI w zdrowiu i robotyka medyczna” – prowadziła ją Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali i lider Koalicji AI w Zdrowiu [rozpoczyna się w 3. godzinie 33. minucie i 23. sekundzie nagrania].

Na pytania o to, jakie algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane przez polskie placówki medyczne, jak wykorzystanie robotów medycznych zmienia diagnostykę i leczenie pacjenta, co mają wspólnego roboty medyczne i AI oraz jak zapewnić finansowanie dla innowacji medycznych, odpowiedzieli:
– Ewelina Barylska, dyrektor szpitala Salve Medica w Łodzi,
– Artur Dolny z Commercial Executive Poland, CMR Surgical,
– Tomasz Roguła, dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości NEO Hospital,
– Marek Witulski, dyrektor branży Diagnostic Imaging i Advanced Therapies Siemens Healthineers.

Szpitale kliniczne
Piątą sesję – „Szpitale kliniczne – ich problemy i możliwości nie tylko w czasie pandemii COVID-19” [rozpoczyna się w 4. godzinie 37. minucie i 4. sekundzie nagrania] – moderował Szczepan Cofta, przewodniczący Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, lekarz naczelny Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, były dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Do rozmowy zaprosiliśmy:
– Jerzego Gryglewicza, eksperta z zakresu ochrony zdrowia,
– Piotra Gryzę, byłego wiceministra zdrowia,
– Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,
– Dariusza Maderę, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu,
– Piotra Pobrotyna, byłego dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu,
– Tomasza Stefaniaka, lekarza naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,

Specjaliści omówili sytuację finansową, organizacyjną i kadrową w szpitalach klinicznych po miesiącach pandemii COVID-19. Powiedzieli też, co jest największym problemem dla zarządzających podmiotami w pandemii i nie tylko, a także odpowiedzieli na pytania, o to, czy odpowiednio wykorzystywany jest potencjał szpitali klinicznych, oraz czy szpitalne oddziały ratunkowe są wyzwaniem pogrążającym szpitale kliniczne.

Wszystkie sesje do obejrzenia poniżej.