Wyślij
Udostępnij:
 
 
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Profesor Banach uroczyście otworzył nową aptekę szpitalną

Źródło: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 31.07.2020
 
 
Przerobienie wolno stojącego budynku dawnej pralni w nowoczesną szpitalną aptekę kosztowało 8 mln zł. – Zyskaliśmy dodatkową możliwość przygotowywania leków recepturowych dla naszego instytutu, gdzie trafiają najtrudniejsi pacjenci – podkreślił prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Na potrzeby apteki zaadaptowano pomieszczenia zajmowane wcześniej przez szpitalną pralnię w wolno stojącym pawilonie C4. Przed remontem jego wnętrze przypominało fabryczną halę. Zachowano jedynie ściany nośne i stropy, wymieniając stolarkę okienną i instalacje. Szczególne znaczenie dla przeznaczenia budynku ma zwłaszcza wentylacja i klimatyzacja wyposażona w filtry hepa. Dzięki inwestycji powstały także dwie nowe pracownie – leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego.

– Pracownia cytostatyków jest niezbędna po tym, jak w 2014 r. rozpoczęliśmy w szpitalu chemioterapię, a później onkologię kliniczną – podkreślił dyrektor Banach. Zaznaczył, że szczególne znaczenie w terapii młodych pacjentów – noworodków z poważnymi wadami – ma pracownia żywienia pozajelitowego. W zautomatyzowany sposób są w niej przygotowywane specjalne mieszanki składające się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych i witamin, które podaje się pacjentom dożylnie lub przez specjalne porty dostępu.

W pawilonie na dwóch kondygnacjach urządzono w sumie kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość to magazyny do przechowywania leków i wyrobów medycznych niezbędnych do zaopatrzenia na bieżąco pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP. Jest też 20-metrowa chłodnia, w której leki są przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza oraz wyjątkowa szafa za 150 tys. zł. Dzięki wewnętrznej stalowej konstrukcji każda półka tego liczącego 8 metrów długości mebla z 80 szufladami będzie mogła udźwignąć kilkadziesiąt kilogramów.

– Nowoczesna apteka zapewnia właściwe funkcjonowanie instytutowi, w którym jest hospitalizowanych 40-50 tys. pacjentów i udzielamy 120-150 porad ambulatoryjnych rocznie – dodał prof. Banach.

Przeczytaj także: „Prof. Banach o dzieciach i kobietach ciężarnych podczas pandemii”, „Banach, Krawczyk i Niedzielska z Nagrodami Specjalnymi „Menedżera Zdrowia” i „Pacjenci mogą się cieszyć, zmodernizowano trzy kliniki onkologiczne w Centrum Zdrowia Matki Polki”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe